PiMath

Autor: Elvisa Sekulić, 4. 10. 2021.

• SIGURNOST NA INTERNETU

„Internet je nezamjenjiv medij za razmjenu informacija i komunikaciju, a sve njegove zamke možemo izbjeći svojim odgovornim ponašanjem!“

Na Internetu postoje razne opasnosti kojih svaki korisnik mora biti svjestan:

•   zlonamjerni korisnici imaju pristup Internetu
    • na Internetu je lako sakriti pravi identitet (lažno se predstavljati)
    • svi sadržaji na Internetu ne moraju biti točni, a stavovi i mišljenja društveno prihvatljivi
    • ne postoji kontrola Interneta, pa su korisnici prepušteni svom zdravom razumu i iskustvu

Netiquette: osnovna pravila ponašanja na internetu

• Internet ne omogućuje tajnost. Nemojte na internetu raditi ono što ne biste ni u stvarnom svijetu.
    • Na internetu morate poštovati copyright pravila. Kršenje autorskih prava i na internetu je zakonom kažnjivo.
    • Lanci sreće, kao i svi drugi spam mailovi su zabranjeni, a mogu rezultirati zabranom pristupa određenom serveru, sučelju ili servisu.
    • Zbog mogućnosti slanja virusa putem poruka, ne biste trebali otvarati mailove od nepoznatih ljudi, ni poruke sumnjivog sadržaja od poznatih ljudi.
    • Mail nije potpuno tajan. Iako su to u svojoj osnovi tajni podaci zbog virusa ili hakerskih napada uvijek se može dogoditi da sadržaj procuri u javnost, pa nemojte u njemu slati podatke koje ne biste slali na običnoj dopisnici. Isto vrijedi i za privatne poruke na društvenim mrežama.
    • Zakonom je zabranjen neautorizirani pokušaj pristupa tuđem korisničkom računu, uništavanje tuđih informacija, te ometanje drugih korisnika interneta.
    • Nije dopušteno distribuiranje informacija koje općenito nije dopušteno distribuirati putem drugih (tradicionalnih) medija.
    • Nije dopušteno stavljati informacije u javnu uporabu bez dopuštenja ili suglasnosti vlasnika.
    • Poruke pisane isključivo velikim slovima smatraju se vikanjem.
    • Emotion (smajlići, smajliji, smileye) se koriste u on-line komunikaciji kako bi pomogli da poruka bude ispravno protumačena.
    • Znajte kome šaljete e-mail! Imajte na umu da je primatelj ljudsko biće čija se kultura, jezik i smisao za humor mogu razlikovati od vaših.
    • Krivo predstavljanje nije dopušteno, osim ako se radi o sučeljima koja su namijenjena za rad s avatarima, ali i tu je zabranjeno predstavljanje pod tuđim imenom.
    • Nije dopušteno bilo kakvo kršenje zakona i distribuiranje ili čitanje informacija koje nisu u skladu s općeprihvaćenim moralnim načelima.

Knjižicu o opasnostima i savjetima kako zaštiti sebe i računalo dok koristite Internet pročitajte ovdje.

Više o sigurnosti na Internetu možete saznati na sljedećim web stranicama:

Internet, mobitel i društvene mreže

Nasilje na Internetu

Sigurnost na Internetu

Pogledajte film o opasnostima pri komunikaciji na internetu.