Što je eTwinning?

eTwinning nudi platformu za odgojno – obrazovne djelatnike (učitelje, ravnatelje, knjižničare...), koji rade u školama i dječjim vrtićima europskih država sudionica eTwinninga. Putem ove platforme članovi mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi. eTwinning se uspješno integrirao u Erasmus+, program Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta.

Naša škola uključena je u dva eTwinning projekta.

Projekt Dvorci (Castles) vodi učiteljica matematike Elvisa Sekulić. U projektu uz Osnovnu školu Zorke Sever sudjeluju škola iz Španjolske, Poljske, dvije škole iz Italije i jedna škola iz Splita. Tema će biti podloga za uključivanje učenika u razvoj novih IKT vještina, izradu maketa od drveta ili kartona, prezentacija, plakata i ostalih multimedijskih sadržaja, kako bi upoznali dvorce iz svoje i Europske povijesti. Učenici će istraživati i predstaviti hrvatske i europske dvorce, njihovu arhitekturu i posebnosti kroz nastavu matematike, povijesti, tehničke kulture, likovne kulture, vjeronauka, informatike, engleskog i njemačkog jezika. Znanja o geometrijskim tijelima produktivno će primijeniti u izradi maketa poznatih hrvatskih dvoraca, crkvica, katedrala, samostana, te inih građevina kao značajnih dijelova hrvatske baštine. Učenici će na poučan, zabavan, interaktivan način istraživati dvorce iz Hrvatske i Europe kroz različite predmete, otkrivanjem specifičnosti arhitekture, izradom modela, maketa, prezentacija, plakata, multimedijskih sadržaja. Kroz istraživački rad i suradnjom s drugim učenicima iz projekta upoznat će svoju i tuđu kulturnu baštinu, te njegovati važnost očuvanja kulturnog naslijeđa. Učenici će razvijati slijedeće ključne kompetencije: razvijanje matematičke pismenosti, razumijevanje prirodnog svijeta i sposobnost primjene znanja i tehnologije; sigurna i kritična uporaba informacija i komunikacijskih tehnologija za rad i komunikaciju; sposobnost učinkovitog upravljanja vlastitim učenjem, samostalno ili u skupini; socijalne i građanske kompetencije: sposobnost učinkovitog i konstruktivnog sudjelovanja u vlastitom društvenom  životu; kulturna svijest i izražavanje sposobnost da se cijeni kreativna važnost ideja, iskustava i osjećaja u medijima poput glazbe, književnosti i vizualnih i izvedbenih umjetnosti, te komunikaciju na stranom jeziku i međukulturno razumijevanje.

Projekt „Go greener“ međunarodni je projekt u koji su, osim škole, uključene škole iz Francuske, Španjolske, Grčke i Turske. Cilj je projekta usavršiti jezične, društvene i digitalne kompetencije učenika putem međunarodnog eTwinning projekta. Učenici će stjecati dodatna znanja iz ekologije i prirode putem različitih aktivnosti estetskog, ekološkog i humanitarnog karaktera. Učenicima će se omogućiti uključenost u aktivnosti s obzirom na različite interese i kreativnost učenika. Sudjelovanjem u projektu učenici će ovladati osnovnim vještinama recikliranja i izrade predmeta od prirodnih materijala, aktivno sudjelovati u obilježavanju važnih, ekološki značajnih datuma, a posebice u eko-akcijib„Zasadi drvo, ne budi panj“, kako bi u svom okruženju potaknuli i druge na zaštitu prirode te izgradili ekološki stav. Uz aktivnu ulogu učenika i pokazivanje truda pri ostvarivanju svoje zamisli, učenici će poboljšati sposobnost komuniciranja na stranom jeziku i suradnju s učenicima iz projektnih škola. Voditeljica je projekta Elvisa Sekulić, učiteljica matematike, a sudionici u projektu su i predmetni učitelji: Valentina Abramović Andlar, učiteljica biologije i kemije, Tamara Đurđević Filipović, učiteljica prirode i biologije, Tea Dolenčić, učiteljica engleskog jezika te ostali predmetni učitelji i razrednici od petog do osmog razreda. Projekt se provodi putem izvannastavnih aktivnosti, posebice putem izvannastavnih aktivnosti: Zorkini ekolozi, dodatnu nastavu engleskog jezika, izbornu nastavu informatike te redovnu nastavu prirode, biologije, engleskog jezika, hrvatskog jezika te satova razrednika. Sudjelovanje u eTwinning projektu uključuje individualan rad, mentorski rad, timsko–suradnički rad, terenski rad, postavljanje izložbi slika i plakata, izradu letaka i edukativnih poruka, izvođenje praktičnih radova – recikliranje, izradu predmeta od prirodnog materijala, akcije uređenja okoliša, njegovanje i sadnja drveća i cvijeća…

« Listopad 2020 »