Obavijesti o projektu

Molitve naših djedova i baka

Autor: Elvisa Sekulić, 28. 9. 2020.

Molitve naših djedova i baka je eTwinning projekt u kojem sudjeluju vjeroučitelji Marina Međimurec Čupić i Antonijo Boškić i Ilija Sučić zajedno s učenicima od 1. - 8. razreda, te posebnim razrednim odjelima i  Osnovne škole Zorke Sever. Učenici su imali zadatak istražiti svoje korijene, običaje i molitve svojih predaka odgojnoobrazovnim skupinama.

Cilj projekta: izraditi digitalni molitvenik molitava naših baka i djedova. Projektom želimo sačuvati molitve naših predaka, baka i djedova, jer sve veća globalizacija i način života gura vrijednosti naših predaka u zaborav. Želimo naučiti molitve koje su molile naše bake, prabake, djedovi i pradjedovi pa čak i naši roditelji. Krajnji proizvod projekta bi bio digitalni molitvenik. Osim molitava, nastojat ćemo oteti zaboravu i neke narodne kršćanske običaje, koji se sve manje manifestiraju u javnom i privatnom životu.

Ishodi učenja: upoznati molitve naših predaka, spasiti od zaborava stare molitve i vjerske običaje, pronalaziti i pokazati stare fotografije s vjerskim motivima, izraditi digitalni molitvenik molitava naših baka i djedova, predstavljati svoje radove na javnim manifestacijama ili na web stranici škole.

Način realizacije (oblik rada, sadržaj, metode): Istraživanjem digitalnih alata za izradu stripa, plakata, prezentacije, filma, zvuka, animacije; promatranjem svijeta oko sebe, uočavanjem i izdvajanjem važnih zbivanja i zanimljivih pojedinosti, prikupljanjem podataka na internetu i u izvornoj stvarnosti, fotografirajući pojedinosti, snimajući zadane scene; predstavljanjem radova na javnim manifestacijama ili na web stranici škole.

Načini praćenja i vrednovanja: istraživanje, analiza, dokumentiranje, snimanje audio i video zapisa, izrada Power Point prezentacija, plakata, novinskog članka, izložba u holu škole, vođenje projektnog dnevnika na TwinSpace-u (eTwinning), evidencija u ednevniku. Praćenje projektnih aktivnosti kroz web stranicu projekta i web stranicu škole, organiziranjem i sudjelovanjem u aktivnostima vezanima za projekt.