MineClass

Matematički izazov

Autor: Elvisa Sekulić, 27. 1. 2022.

Sljedeći zadaci u eTwinning projektu uključuju razne izazove u kojima će učenici stvarati svjetove na različite teme ili rješavati zadatke iz različitih predmeta u Minecraft Education Edition platformi.

Prvi takav zadatak je bio izraditi Matematički svijet. U sklopu programa Microsoft Innovative Expert, iskoristila sam platformu Minecraft Education Edition za nastavu matematike. Uskladila sam i izradila svoje nastavne lekcije s mogućnostima koje ta platforma nudi  za osmišljavanje kreativnih promišljenih svjetova, i pri tome pratila standarde i STEM kurikulume. Igre u Minecraftu sadržavale su odgojno-obrazovne ishode nastavnog predmeta matematika i međupredmetnih tema (Održivi razvoj). Uključivale u zanimljive aktivnosti za učenike i rješavanje određenih problema na putu do uspješnog dolaska do završetka igre. Učenici su planirali, dizajnirali, zajednički stvarali strukture i funkcionalni svijet u Minecraftu. Pritom su učili kako učinkovito komunicirati i surađivati na zadanom projektu. Nastavne sadržaje iz predmeta matematika prilagodila sam i virtualnom okruženju i nastavi u učionici. Prednost Minecrafta jest njegova dostupnost, jednostavnost uporabe, i to što učenik može izgraditi realističan prikaz stvarnog svijeta. Korištenje Minecrafta u nastavi u našem slučaju dokazuje da neformalna i alternativna okruženja za učenje često bolje funkcioniraju od formalnih i tradicionalnih okruženja za učenje jer je potaknulo učenika na sudjelovanje i dublji angažman u sadržaju za učenje. Gradnjom zajedničkog svijeta učenici su dobili osjećaj zajedničke svrhe i identiteta.