Sudjelovanje na 6. likovnom natječaju "Velikani hrvatske prošlosti"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 22. 4. 2022.

Učenice Područne škole Osekovo, Katja Pavličević iz prvog razreda i Mia Malekinušić iz trećeg razreda, uključile su se na 6. likovni natječaj „Velikani hrvatske prošlosti“ u organizaciji Osnovne škole Grigora Viteza i Dječjeg vrtića „Iskrica“ iz Zagreba. Motiv ovogodišnjeg natječaja, pripao je slavnoj spisateljici za djecu i hrvatskom „Andersenu“, Ivani Brlić - Mažuranić.

S učiteljicom Mirjanom Šinković, na satovima izvannastavne aktivnosti, učenice su istražile lik i djelo spisateljice Ivane kao i njezin značaj za hrvatsku književnost. Za likovni natječaj odabrana su likovna područja - crtanje i slikanje, kombiniranom likovnom tehnikom - flomasterom i vodenim bojama, a zadatak je bio vizualizirati lik Ivane Brlić – Mažuranić te ga prikazati portretom na papiru, u skladu s vlastitim doživljajem. Učenice su se okušale u toj vrlo zahtjevnoj tehnici koja je zahtijevala veliki trud i rad, a dala im je slobodu i kreativnost u rješavanju tog likovnog zadatka. Kroz ovakvo individualno likovno izražavanje, potiče se želja za upoznavanjem vlastite kulture i nacionalnog identiteta te djeca obogaćuju svoj unutarnji svijet i dijele ga s drugima. Na likovni natječaj ove godine pristiglo je 2500 učeničkih radova iz cijele Republike Hrvatske i naših učenika diljem Europe. Svaki pristigli rad je pravo bogatstvo vrijedno divljenja, a naše učenice Katja i Mia, za svoj su likovni rad i trud dobile zahvalnice za sudjelovanje na tom likovnom natječaju. Bravo!