Pobjednici lektirnoga kviza u posjetu Novskoj

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 15. 4. 2022.

Pobjednici lektirnoga kviza - Elena Papa, Leona Papišta, Marta Kutleša, Lucija Čavlović, Gabrijela Lipak, Andrija Vincar, Fran Milas, Robert Koch i Magdalena Kos posjetili su grad Novsku 13. travnja 2022. godine u pratnji učiteljice Elene Salaj Potočki.

Naš dan je započeo putovanjem ispred Osnovne škole Zorke Sever gdje smo se školskim prijevozom uputili u Novsku. Stigli smo u Pučko otvoreno učilište Novska gdje smo pogledali kratki film o Novskoj i obitelji Sajko koja je godinama skupljala različite predmete s novljanskog područja. Potom  smo posjetili Gradsku knjižnicu i čitaonicu „Ante Jagar“. Razgledali smo knjižnicu i čuli priču o njezinom nastanku. Ispričali su nam i priču o prvoj ljekarni u Novskoj koja se zvala „Sveta Marija“. Ona je bila u vlasništvu Heinricha Drapczynskog. Ljekarna je bila opremljena posebnim namještajem koji je 1891. godine izrađen i dopremljen iz Češke. Sedamdesetih godina prošloga stoljeća namještaj je preseljen u ljekarnu u Rajiću, a pronađen je na jednom starom tavanu nakon Domovinskoga rata. Sada je zaštićen kao pokretno kulturno dobro. Namještaj će postati stalni postav muzeja koji će se nalaziti u sklopu hotela „Knopp“ koji se trenutno obnavlja. Namještaj je izložen u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Ante Jagar“, a jedan dio se nalazi i u novljanskoj gradskoj vijećnici. Razgledali smo Muzejsku zavičajnu zbirku Grada Novske koja je obiteljska zbirka Živka Sajka i njegovog sina Željka. U stalnom postavu se nalazi 341 predmet koje potječu od prapovijesti pa sve do Domovinskoga rata, a još se stotine njih nalazi u kući pokojnoga Živka Sajka. Prošetali smo Lukinom zagonetnom stazom uz stručno vodstvo djelatnica Turističke zajednice Grada Novske. Odgonetavali smo  zanimljive zagonetke koje je napisao Luka Ilić Oriovčanin, novljanski književnik, svećenik i ilirac. Za kraj putovanja posjetili smo Gaming inkubator „PISMO 1“ i „PISMO 2“ koji su namijenjeni industriji razvoja videoigara. Razgledali smo razne strojeve za virtualnu stvarnost, prostoriju za fotografiranje iz raznih kutova te glazbeni studio. Imali smo priliku isprobati strojeve za virtualnu stvarnost. Nakon obilaska, otišli smo na ručak, potom se zasladili sladoledom i onda krenuli prema Popovači.

Ovaj posjet nas je obogatio znanjem i zanimljivostima o malom zapadnoslavonskom gradu Novskoj.

Elena Papa