Ljubičasti dan

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 1. 4. 2022.

Ljubičastim danom obilježavamo Svjetski dan podrške oboljelima od epilepsije.

Osnovna ideja obilježavanja Dana jest: “Širenjem znanja o epilepsiji rušimo predrasude." Oboljelih od epilepsije u društvu je oko jedan posto, što znači da ih je u Hrvatskoj oko 40 000.

Stigme oko epilepsije proizlaze iz neznanja, a ovakvim akcijama želimo srušiti stigme i predrasude i pružiti podršku oboljelima i njihovim obiteljima.

Već treću godinu obilježavamo Ljubičasti dan u suradnji s Neuropsihijatrijskom bolnicom "Dr. Ivan Barbot". Ove godine odlučili smo postaviti ovaj projekt na eTwinning platformu, a škola partner  nam je Srednja škola Viktorovac.

Ovim projektom željeli smo učenike potaknuti na veće razumijevanje, suosjećanje, toleranciju i solidarnost te naglasiti veću suradnju između škole, roditelja i stručnjaka. U subotu 26.3., osvijetlili smo našu školu ljubičastim svjetlima u znak podrške i pripremili prigodan program. Svima okupljenima obratili su se ravnateljica škole Zvjezdana Martinec, ravnateljica Neuropsihijatrijske bolnice "Dr. Ivan Barbot"  primarijus  Marina Kovač, dr. med., iz Hrvatske udruge za epilepsiju primarijus  Ana Sruk, dr. med., iz Visoke škole Ivanić-Grad prodekan Goran Bobić, suvoditeljica projekta Ljiljana Zaplatić te predsjednik Gradskog vijeća Grada Popovače Saša Jagarčec. Sve zanimljivo i važno o bolesti mogli smo čuti iz vrlo kvalitetno pripremljenog predavanja Valentine Vrabec Barta, spec. neurolog. Tako smo naučili da je epilepsija poremećaj funkcija mozga, a predstavlja naglo pražnjenje velikog broja neurona (živčanih stanica) u mozgu što dovodi do epileptičnih napada. Čuli smo koji su uzroci, kako se postavlja dijagnoza, kako izgleda napadaj te kako se provodi liječenje.

Pripremili smo i kratki isječak iz edukativnog video-materijala „Živjeti s epilepsijom“ koji smo snimili s našim učenicima kako bismo širu javnost naučili kako pružiti prvu pomoć kod epileptičnog napadaja. Učenici koji pohađaju Volonterski klub „ZOV“ zajedno sa svojom vjeroučiteljicom Marinom Međimurec Čupić pripremili su zanimljiv ples kojim su htjeli izraziti podršku oboljelima od epilepsije.

Zahvaljujemo Gradu Popovača koji je prepoznao ovu akciju i omogućio da naša škola svijetli ljubičasto.

fotoalbum :

Ljubičasti dan - MyAlbum