Down sindrom u Osnovnoj školi Zorke Sever

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 23. 3. 2022.

Danas još uvijek vladaju predrasude vezane uz Down sindrom. Uzrok takvim netočnim informacijama je prije svega loša informiranost te smo stoga odlučili obratiti pozornost na neke od najčešćih netočnih spoznaja.

Down sindrom je rijedak genetski poremećaj. Netočno.

Down sindrom je jedan od najčešćih genetskih poremećaja. Jedno od 650 novorođene djece u općoj populaciji se rađa s njim, dok se učestalost povisuje i više puta s porastom dobi majke.

Većina djece s Down sindromom ima starije roditelje. Netočno.

Čak 80 posto oboljele djece rodile su majke mlađe od 35 godina, međutim vjerojatnost i učestalost pojave Down sindroma značajno raste s godinama majke.

Osobe s Down sindromom potrebno je smjestiti u posebne institucije. Netočno.

Danas sve više njih živi kod kuće s obiteljima i sudjeluju, obavljajući jednostavne zadatke, u svakodnevnim aktivnostima zajednice. Druže se s osobama koje imaju neke poremećaje ili teškoće, stvaraju prijateljstva, zapošljavaju se, sudjeluju u sportskim aktivnostima i slično.

Sve više djece s ovim sindromom potiče se na uključivanje u redovne razredne odjele sa svojim vršnjacima. U nekim slučajevima uključeni su u posebne - prilagođene programe, dok su u drugim slučajevima potpuno uključeni u svakodnevni školski rad s ostalom djecom. Cilj je u potpunosti ih uključiti u edukacijski i socijalni život zajednice.

Upravo te ciljeve se mi trudimo ostvariti u našoj školi. Bez pomoći učenika i učenica kao i njihovih učitelja te stručne službe naše škole,  ne bismo u tome bili uspješni. Druženjem s učenicima i djelatnicima škole stvarali smo uspomene za cijeli život. Nama je bilo super, ako nam ne vjerujete pogledajte samo u galeriji što smo sve zajednički napravili.