Mjesec hrvatskoga jezika

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 21. 3. 2022.

Učenici 6. a, 6. b, 6. c i 8. a razreda su obilježili Mjesec hrvatskoga jezika, manifestaciju koju je prije osam godina pokrenuo Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a čiji je cilj očuvanje i promicanje hrvatskoga jezika. Ova je manifestacija trajala od 21. veljače (Dan materinskoga jezika) do 17. ožujka (datuma kada je 1967. objavljena Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika).

Učenici 6. a i 6. c razreda su istraživali junakinje hrvatskoga pera – žene koje su tijekom povijesti (od 17. stoljeća do danas) na našim prostorima pridonijele razvoju hrvatske književnosti. Tako su se upoznali s književnim stvaralaštvom žena različitih društvenih statusa, ali i različitih zanimanja – od plemkinje Ane Katarine Zrinski, učiteljica Dragojle Jarnević i Marije Jambrišak, članice hrvatske seljačke stranke Mare Matočec pa do suvremenih autorica, sveučilišne profesorice Julijane Matanović i slijepe pjesnikinje Kristine Semenjuk.

Učenici 8. a izrađivali plakate o povijesti hrvatskoga jezika XIX. I XX., stoljeća, jezičnim priručnicima, frazemima, neologizmima i posuđenicama u hrvatskome jeziku.

6. b razred je imao poseban zadatak – sudjelovali su u snimanju video-uratka u kojem, osim što su govorili o samim počecima hrvatske pismenosti – od Branimirovog i Trpimirovog natpisa iz IX. stoljeća pisanih latinicom do prve hrvatske tiskane knjige koja je tiskana na glagoljici, su recitirali i čitali neke od najljepših stihova posvećenih našem materinskom jeziku.

„Kao vječno more sinje

U kretu si gipkom, lakom,

Podaje se dahu svakom,

I mreška se i propinje,