29. ožujka – Rođendan Zorke Sever i prvi Dan škole Osnovne škole Zorke Sever

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 1. 4. 2019.

29. ožujka smo obilježili prvi dan naše škole jer je tog datuma 1894. godine rođena Zorka Sever, žena po kojoj naša škola nosi ime. Točno prije 125 godina rođena je Zorka Sever pl. Getz, popovačka slikarica, pjesnikinja, kolekcionarka i pokretačica svih kulturnih zbivanja svoga vremena na ovom području

Uz puno priprema i s velikim smo uzbuđenjem iščekivali taj, nama itekako važan datum. Obilježavanje Dana škole započelo je polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća gradonačelnika Grada Popovače Josipa Miškovića, predsjednika Gradskog vijeća Ivice Kesera, predsjednice Školskog odbora Antonije Zohar, članica Školskog odbora Marine Međimurec Čupić i Josipe Blažević i v.d.ravnateljice Zvjezdane Martinec na grobu Zorke Sever . U 15 sati su učenici u školskome dvorištu oblikovali ime Zorka, a djelatnici srce te je snimljena milenijska fotografija. Nakon snimanja milenijske fotografije, počeo je program hrvatskom himnom koju je izveo vjeroučitelj Antonijo Boškić, a zatim je v.d. ravnateljice Zvjezdana Martinec održala pozdravni govor. V.d. ravnateljice izrazila je dobrodošlicu svim uzvanicima i posebno pozdravila gradonačelnika Grada Popovače Josipa Miškovića, predsjednika ogranka Matice hrvatske u Kutini moslavačkog spiritus movensa Dragutina Pasarića, profesoricu Mariju Bilić Prcić koja je zaslužna za ime naše škole, našeg župnika, velečasnog Matu Draganovića koji nam svojim molitvama daje duhovnu snagu i poticaj, projektante Miu Roth Čerina i Tončija Čerinu kojima je čestitala na dobivenoj nagradi za projekt naše škole, unuka Zorke Sever Miljenka Plešnika s kćerima, članove Školskog odbora, školske dobročinitelje i predstavnike nakladničkih kuća. Unuk Zorke Sever Miljenko Plešnik zahvalio se na pozivu i poklonio je Školi Zorkin originalni likovni rad “ Iz školske klupe“.

Prigodne govore održali su povjesničar Dragutin Pasarić i popovački gradonačelnik Josip Mišković. Potom je uslijedilo svečano otvorenje  kulturno-povijesno-etnografske izložbe o Zorki Sever autorice Slavice Moslavec, profesorice, muzejske savjetnice i voditeljice etnografskog odjela MMK.

Učenici i njihovi roditelji sudjelovali su u radu radionica na kojima su pokazali svoju kreativnost. Organizirano je osamnaest radionica koje su vodili učitelji. Radovi s radionica prodavat će se na uskršnjem sajmu u Gradu Popovača.

Svečana je priredba započela u sportskoj dvorani u 18.30 dolaskom svih 490 učenika iz matične i područnih škola. Odlično uvježbanom točkom pod vodstvom vjeroučiteljice Marine Međimurec Čupić učenici su oponašali zvuk kiše, a potom uzvikivali ime i prezime naše Zorke Sever. Uslijedio je video-uradak u kojem su prikazani svi razredni odjeli naše Škole. Naša v.d. ravnateljice Zvjezdana Martinec je održala govor dobrodošlice te pozdravila roditelje i goste: župana Sisačko-moslavačke županije Ivu Žinića, dožupana Romana Rosavca, gradonačelnika Grada Popovače Josipa Miškovića, predsjednika ogranka Matice hrvatske u Kutini Dragutina Pasarića, predstojnicu Katehetskog ureda Sisačke biskupije časnu sestru Smilju Čirko, ravnateljicu OŠ Vladimira Vidrića Snježanu Coha i ravnateljicu OŠ Ludina Sonju Pribolšan Pongračić. Potom je uslijedio prigodni govor župana Ive Žinića koji je istaknuo važnost naše škole za popovački kraj.

Nakon županova govora nastupili su mali zbor pod vodstvom učitelja glazbene kulture Zvonimira Baljka i dramska skupina pod vodstvom učiteljice Zdenke Uroda. Knjžničarka Mima Juračak je objavila dobitnike nagrade likovnoga natječaja „Moja Zorka“ na koji su se prijavili učenici sa svojim likovnim radovima na temu Zorkinog lika. Na natječaj je prijavljeno mnoštvo radova i zaista je bio težak zadatak odabrati one najbolje. Prvu je nagradu osvojio 4. razred matične škole pod vodstvom učiteljice Maje Rosavec, drugu nagradu učenik 8. razreda Daniil Scherbakov, a treću Lucija Blažević, Marta Kutleša i Tea Buntić, učenice 4. razred PŠ Voloder. Posljednju točku priredbe je izveo zbor „Zorkine zvjezdice“ pod vodstvom učiteljice Pine Žilić. Bila je to premijerna izvedba himne naše škole koja nas je sve oduševila.

Publika je gromoglasnim pljeskom nagradila sve sudionike svečane priredbe. Trudom i zalaganjem učenika, učitelja i djelatnika škole dostojno i nezaboravno obilježili smo rođendan Zorke Sever i naš prvi Dan škole.