Terenska nastava učenika sedmih razreda

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 5. 11. 2019.

Učenici sedmih razreda su sa svojim razrednicama Valentinom Andlar Abramović, Ivanom Bobinac-Culović,  Natalijom Budetić, učiteljicom informatike Zvijezdanom Žigolić Južvak i vjeroučiteljem Davorom Jankovićem otputovali u Oroslavje.

Njihovo je prvo središte bio Park znanosti čiji su voditelji braća Luka i Matija Veverec. Oni su na svome privatnom posjedu osnovali Park znanosti. Radi se o projektu čiji su obrazovni i znanstveni sadržaji prikazani eksponatima koji pokrivaju područja astronomije, fizike, geografije i psihologije. Naši su učenici zanimljivim načinima došli do spoznaja kako je moguće razgovarati šaptom na 30 metara, da je moguće odsvirati europsku himnu u hodu i „prošetati“ Sunčevim sustavom u sat vremena i slično. Vidjeli su i različite eksponate poput drvene harmonike, glazbene ograde, spirale adaptacije, divovskoga ksilofona pomoću kojih su došli do zanimljivih spoznaja, a bili su i pohvaljeni od voditelja zbog aktivnoga sudjelovanja. Nakon finoga ručka u najpoznatijoj pizzeriji „Oro-Goro“ u tome kraju, posjetili su crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, a tamošnji je župnik istaknuo kako su naši učenici prva ekskurzijska skupina nakon dugih osamnaest godina koja je došla posjetiti tu crkvu. U povratku kući, svratili su u Zaprešić i obišli Nove dvore, najbolje očuvano feudalno imanje u zaprešićkome kraju. Na tome se imanju nalazi kurija obitelji Jelačić, kapelica svetoga Josipa i grobnica obitelji Jelačić u kojoj je pokopan i jedan od najpoznatijih hrvatskih banova, ban Josip Jelačić. Oduševljeni viđenim, naši su  se učenici u veselome raspoloženju vratili u Popovaču.