Terenska nastava učenika drugih razreda

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 23. 4. 2024.

Sunčano je jutro osvanulo u petak, 19. travnja 2024. godine, kada su se učenici 2. razreda naše škole uputili na terensku nastavu u Kutinu. Sastali su se sa svojim učiteljicama na željezničkom kolodvoru u Popovači i strpljivo čekali vlak na peronu. Za mnoge je učenike to bio poseban doživljaj jer su prvi put putovali vlakom. Prisjetili su se i djece iz filma o čarobnjaku Harryju Potteru jer su i oni putovali vlakom. Putem su promatrali prirodne ljepote zavičaja u kojemu žive, uočili neke puteve kojima svakodnevno prolaze od kuće do škole i brojali stanice do svoga konačnog odredišta - grada Kutine.

Vrijeme je u vlaku brzo prošlo pa su već za dvadesetak minuta stigli i avantura je mogla početi. Prošetali su ulicama grada, posjetili autobusni kolodvor te se uputili prema glavnome gradskom trgu. Nakon kratkoga odmora i nezaobilaznoga fotografiranja u središtu grada, krenuli su se prema Knjižnici i čitaonici Kutina. Tamo su ih dočekale ljubazne djelatnice knjižnice koje su za njih pripremile interaktivnu predstavu o ekologiji pod nazivom „Morska kraljica Slanomorina, gusarsko blago…i Luce!“ Predstava je bila vrlo zanimljiva, smiješna, ali i poučna.
Nakon završetka predstave, učenici su kratko predahnuli u gradskome parku, a potom se zaputili prema Muzeju Moslavine. Muzej se smjestio u bivšem ladanjskom dvorcu grofova Erdödy izgrađenom sredinom 18. stoljeća. Tamo su učenici upoznali Arheološki i Etnografski odjel muzeja pod stručnim vodstvom kustosa i etnografkinje. Arheološka je građa raspoređena u tri zbirke – Zbirku pretpovijesti, Zbirku antike i Zbirku srednjega vijeka dok etnografska građa sadrži sedam zbirki - Zbirku tradicijske odjeće, obuće i nakita, Zbirku oglavlja, Zbirku tekstila, Zbirku lončarskih proizvoda, Zbirku tradicijskoga gospodarstva, Zbirku razglednica te Zbirku pisanica.
Obogaćeni novim znanjima, učenici su prije povratka na željezničku stanicu posjetili i
slastičarnicu te uživali u svojim omiljenim okusima najfinijega sladoleda u gradu. Pomalo umorni još su jednom prošetali kutinskim ulicama i nestrpljivo dočekali vožnju vlakom. S osmijehom na licima i puni doživljaja, veselo su krenuli prema svojim kućama.

Mirna Komarac, učiteljica 2. razreda u Područnoj školi Gornja Gračenica