Ljubičasti dan u našoj školi

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 27. 3. 2024.

Osnovna škola Zorke Sever nastavlja uspješnu suradnju s Neuropsihijatrijskom bolnicom „Dr. Ivan Barbot“ iz Popovače. U našoj je školi 26. ožujka 2024. godine Mario Botica, dr.med., spec. neurologije, održao predavanje o epilepsiji. Vrlo zanimljivo i poučno predavanje odslušali su učenici osmih razreda. Upoznali su se s čestim predrasudama koje prate oboljele od epilepsije. Vjeroučitelj Jurica Nikolić je s volonterima proveo radionicu koja se odnosila na epilepsiju.

26. ožujka ljudi iz cijeloga svijeta nose ljubičasto kako bi pružili potporu osobama s epilepsijom, u mnogim se školama održavaju predavanja, organiziraju se koncerti, plesovi, večere, šetnje, utrke i drugi  sportski događaji obilježeni ljubičastom bojom i predmetima. Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja je međunarodna boja epilepsije, a povezana je i s osjećajem usamljenosti koji se često javlja  kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.

Dan je osnovan 2008. godine inicijativom djevojčice Cassidy Megan, njenih roditelja i Udruge za epilepsiju iz Nove Škotske u Kanadi.  Zbog osjećaja usamljenosti i nerazumijevanja, Cassidy, koja je tada bila devetogodišnja djevojčica s epilepsijom,  izrazila je želju  govoriti o epilepsiji  i pokazati kako se ljudi s tom bolešću ne razlikuju od drugih ljudi.

Izvor: https://www.epilepsija.hr/