Tulum s(l)ova

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 6. 11. 2023.

U našoj je školi ove godine prvi put održan Tulum s(l)ova - nacionalni projekt namijenjen poticanju čitanja iz užitka. Projekt koji, osim noćnih druženja uz dobro štivo u dobrom društvu, uključuje i čitanje u zajednici, službeno je započeo u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

U školskoj su knjižnici učenici polaznici Čitateljskoga kluba i Malih novinara proveli uzbudljivu večer. Iako je druženje potrajalo skoro do ponoći, na rastanku se već razgovaralo o sljedećem noćnom susretu. U projektu, uz školsku knjižnicu i knjižničarku Draganu Čubrilo Bila i pedagoginju Teu Velić, sudjeluje i Gradska knjižnica Popovača čija je ravnateljica Ivana Vlašić također uživala u druženju s knjigama i djecom. Ravnateljica Zvjezdana Martinec dočekala je učenike i poželjela im ugodno druženje uz knjige. Projekt je prvenstveno namijenjen učenicima sedmih i osmih razreda osnovne škole, ali kako u našoj školi Čitateljski klub pohađaju i oni najmlađi, učenici trećih i četvrtih razreda su hrabro stali uz bok starijima.

Osim čitanja omiljenih ulomaka, učenici su pričali strašne priče i igrali igru otkrivanja tajanstvenog blaga u svijetu knjiga. Posebno su ih razveselili pizza i kolači koji su inače zabranjeni u prostoru knjižnice. Na posebnom tulumu vrijede i posebna pravila!

U drugoj fazi projekta učenici će čitati u zajednici te će obići djecu vrtićke dobi, umirovljenike, gradsku upravu i mnoge druge. Veselimo se novim pustolovinama!

„Uvijek sam zamišljao da će raj biti neka vrsta knjižnice.”

Jorge Luis Borges