Međunarodni dan bijeloga štapa

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 20. 10. 2023.

Kao što znamo, prisutnost neke bolesti ili oštećenja, tj. nekoga oblika invaliditeta, gotovo se neizbježno povezuje s lošijom kvalitetom života. Različita ograničenja u svakodnevnim aktivnostima, narušene i oskudne socijalne interakcije, fizička i socijalna izolacija, potištenost, depresija, onemogućena fizička i ekonomska samostalnost samo su neke od posljedica koje bolest može donijeti u manjoj ili većoj mjeri.

Oštećenje vida je svakako jedno od oštećenja koje se često povezuje s takvim negativnim posljedicama. To dokazuju i rezultati brojnih stranih istraživanja usmjerenih na proučavanje kvalitete života povezane s vidom koji ukazuju na narušenost iste. Vodeći brigu o ovim činjenicama i ove smo godine u našoj školi obilježili Međunarodni dan bijeloga štapa. Izradili smo plakat o poznatim slijepim osobama i doznali još nešto zanimljivo. Ako niste znali, slijepe osobe čitaju puno više od ostalih, prvenstveno zato što im je smanjen izbor aktivnosti kojima se mogu baviti. Korisnici knjižnice za slijepe godišnje u prosjeku pročitaju 40 naslova. Njihov je najbolji čitatelj prošle godine posudio 344 naslova.

„Ne možemo pomoći svima, ali svatko može pomoći nekome.“
(R. R.)