Višednevna ekskurzija učenika osmih razreda (Split - Orebić – Dubrovnik – Mljet - otok Lokrum - Korčula)

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 4. 10. 2023.

Od 25. do 28. rujna 2023. učenici osmih razreda naše škole su u pratnji razrednica Josipe Blažević, Tamare Đurđević Filipović, Elvise Sekulić i učitelja Luke Krizela posjetili jug Hrvatske. Putovanje je započelo autobusom u ranim jutarnjim satima u Popovači.

Split je bio prvo odredište, a potom Orebić, mjesto na poluotoku Pelješcu gdje su bili smješteni. Posjetili su i grad Dubrovnik te otoke Lokrum i Mljet. Učenici su nakon dolaska u Split s lokalnim vodičem imali kraći obilazak središta grada. Razgledali su podrume Dioklecijanove palače, crkvu sv. Duje, Zlatna vrata, Voćni trg, Peristil s katedralom, spomenik Grguru Ninskom i čuli zanimljive priče iz bogate starovjekovne splitske prošlosti. Slobodno je vrijeme u Splitu provedeno u šetnji i kupnji suvenira. Nakon Splita, put je nastavljen do Orebića. Novoizgrađeni Pelješki most je na učenike ostavio neizbrisiv dojam te su se zaustavili pokraj njega i trenutke ovjekovječili fotografijom. Drugi dan putovanja posjetili su Dubrovnik i u pratnji vodiča obišli: Vrata od Pila, franjevački samostan, Onofrijevu česmu, Stradun, palaču Sponza, Orlandov stup, crkvu sv. Vlaha te Knežev dvor. Tek nekoliko minuta hoda od dubrovačkih zidina nalazi se stanica dubrovačke žičare koja je povezana s brdom Srđ. Učenici su s tog brda uživali u prekasnom pogledu na Dubrovnik. Na malom otoku Lokrumu, koji odiše posebnošću i ljepotom, učenici su sunčano vrijeme i toplo more iskoristili za kupanje u neopisivom plavetnilu. Treći je dan bio rezerviran za izlet na Mljet koji ima status nacionalnoga parka. Mljet je poznat po bogatstvu biljnih vrsta, primjerice po šumama hrasta i bora, ali i bogatoj kulturno-povijesnoj baštini koja potječe još od Rimskoga Carstva. Na otoku se nalaze i dva slana jezera – Veliko i Malo jezero. S obzirom na to da ih je pratilo lijepo i toplo vrijeme, iskoristili su priliku za kupanje. Pri povratku s Mljeta, posjetili su grad Korčulu te razgledali sljedeće znamenitosti: vijećnicu, gradska vrata, Trg sv. Marka, kuću Marka Pola, katedralu, crkvu Svih Svetih te palaču Gabrielis. Zadnji dan prije ručka, učenici su se oprostili od mora i Orebića uz kupanje i sunčanje. Tijekom povratka kući, svratili su u Skradin gdje su večerali. U Popovaču su se vratili u kasnim večernjim satima četvrtoga dana, sretni što su došli kući, ali puni dojmova i lijepih uspomena s ovoga putovanja.