Završnica projekta "Školski fotolov"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 29. 6. 2023.

Proteklih šest mjeseci 15 učenika naše škole od petoga do osmoga razreda sudjelovalo je u projektu „Školski fotolov“. To su bili učenici: Lucija Matijević, Mia Međimurec, Marinela Ratkajec, Iva Brlek, Nika Prohaska, Karmen Martinović i Morena Pavličević (mentorica Ružica Filipović) te Dora Antolić, Tea Hegeduš, Mijo Šklempe, Laura Veseljak, Jona Šklempe Tomaić, Lea Bačani, Nataša Marković i Sven Malović (mentorica i koordinatorica projekta u školi Zvijezdana Žigolić Južvak). Učenici su tijekom šest mjeseci trajanja projekta fotografirali prateći zadane mjesečne teme, proučavali materijale, rješavali testove i marljivo prikupljali bodove kao tim (za školu). Završetak je projekta obilježen Fotolovom znanja na kojem su našu školu predstavile učenice Dora Antolić i Laura Veseljak. Naša je škola na temelju ukupnoga zbroja bodova ostvarila odlično drugo mjesto i osvojila digitalni fotoaparat koji ćemo koristiti u budućim projektnim aktivnostima!

Stručno povjerenstvo naše škole koje su činili Ružica Filipović, Nikola Bartulić i Zvijezdana Žigolić Južvak, procijenili su uspješnost fotografija svih učenika prateći zadane teme na mjesečnoj razini. Svojom su se darovitošću za fotografiranje posebno istaknuli učenici Lea Bačani, Sven Malović, Dora Antolić i Laura Veseljak čije su fotografije odabrane za prva tri mjesta na Mjesečnim fotolovima te su za ta ostvarenja nagrađeni posebnim priznanjima.

Tema "Valentinovo u školi" - Sven Malović, 1. mjesto

Tema "Crno bijeli svijet u školi i oko nje" - Lea Bačani, 3. mjesto

Tema "Boje oko škole" - Laura Veseljak, 1. mjesto

Tema "Pravilo trećina u školi" - Dora Antolić, 1. mjesto

Ciljevi su projekta bili: poticanje učenika da na drugačiji način promatraju školsku svakodnevicu i da to zabilježe fotografijom, poticanje učenika na kreativno izražavanje te amatersko bavljenje fotografijom​, educiranje učenika i učitelja o osnovama fotografije​, kao i poticanje za proširenjem postojećih znanja o fotografiji​, razvijanje kritičkoga mišljenja učenika o svojim, ali i tuđim fotografijama​, razvijanje objektivnih kriterija vrednovanja svojih i tuđih fotografija te učenikovo osvještavanje važnosti timskoga rada​.

Nositelj projekta: Osnovna škola Popovača

Voditelj projekta: Darko Rakić, učitelj savjetnik informatike

Pokrovitelj: Sisačko-moslavačka županija

Fotografije učenika pogledajte u galeriji: