Petaši u Hrvatskom zagorju

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 13. 6. 2023.

5. lipnja 2023. godine učenici petih razreda su sa svojim razrednicama Elenom Salaj Potočki, Sanjom Kos i Teom Dolenčić te učiteljem Darkom Brnadom posjetili Hrvatsko zagorje. Prvo su odredište bile Tuheljske toplice gdje su učenici uživali na bazenima. Nakon kupanja uslijedio je ručak. Sljedeće je odredište bio Park znanosti u Oroslavju. Tamo ih je dočekao Matija Veverec.

Ni kiša ih nije omela u razgledavanju eksponata na otvorenom. Vidjeli su i čuli da se može razgovarati šaptom na udaljenosti od 20 metara pomoću zvučnih zrcala, doživjeli su pomoću spiralne adaptacije optičku iluziju, pomoću glazbene ograde su odsvirali Odu radosti, a vidjeli su i impulsno njihalo koje predstavlja jedan od osnovnih zakona fizike utemeljenih na istraživanjima Isaaca Newtona.

Potom su podijeljeni u grupe te je svaka od njih, prateći upute, izradila njihalo. Prva su se tri mjesta dijelila prema dizajnu, učinkovitosti i dugotrajnosti.

Zadnje je odredište bio dvorac Trakošćan kroz koji ih je provela učiteljica Elena Salaj Potočki te im iznijela najzanimljivije činjenice o jednom od najljepših dvoraca u Europi.

Sretno su stigli u Popovaču u ranim večernjim satima.