Predstavljanje srednjih škola našim osmašima

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 10. 6. 2023.

Kraj nastavne godine označava veliku prekretnicu za učenike osmih razreda. Za prelazak iz osnovne u srednju školu treba se dobro i temeljito pripremiti. Učenici odabiru srednju školu u kojoj žele nastaviti svoje obrazovanje. Kako bi im olakšali odabir, 25. svibnja 2023. u našoj je školi održan zajednički roditeljski sastanak osmih razreda vezano za upise u srednje škole. Ravnatelji, stručni suradnici i nastavnici srednjih škola iz Kutine, Siska i Ivanić-Grada predstavili su smjerove svojih škola, podijelili letke te odgovorili na pitanja.

Na samom je početku sastanka sve prisutne pozdravila ravnateljica Zvjezdana Martinec. Zaželjela je dobrodošlicu predstavnicima srednjih škola te roditeljima i učenicima. Učenicima je naglasila važnost uspješnoga završetka osnovnoškolskoga te ih ohrabrila u odabiru i nastavku srednjoškolskoga obrazovanja.

Kako bi se olakšao proces odluke i upisa u srednju školu, neki su učenici pristupili postupku profesionalne orijentacije, a dio je naših učenika posjetio 1. Festival srednjih škola Sisačko-moslavačke županije. Tada su imali priliku biti u izravnom susretu sa srednjoškolcima koji pohađaju ponuđene škole. Neki su išli u organiziran obilazak srednjih škola u našoj blizini. Dio je učenika i dalje u nedoumici što upisati pa je s tim ciljem organiziran ovaj roditeljski sastanak. Svi osmaši koji nisu bili na Festivalu ili u obilasku srednjih škola, imali su mogućnost poslušati s roditeljima koji im se smjerovi nude za upis i dobiti podrobnije informacije.

Pedagoginja Davorka Obradović iz Strukovne škole Sisak predstavila je četverogodišnje (arhitektonski, cestovni, građevinski i modni tehničar) te trogodišnje programe (vozač, rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima, keramičar, monter suhe gradnje, krojač, zidar, stolar i soboslikar). Strukovna škola Sisak nudi programe i za pomoćna zanimanja.

Ekonomsku školu Sisak predstavio je pedagog Vanja Ličina. Naveo je potvrdu liječnika školske medicine kao jedan od uvjeta potrebnih pri upisu. U navedenoj školi učenici mogu upisati programe za zanimanje poslovni tajnik i ekonomist.

Srednju školu Viktorovac u Sisku predstavila je pedagoginja Marijeta Hammer. Tijekom njezinoga izlaganja, budući su konobari uz stručno vodstvo strukovnoga nastavnika pravili bezalkoholne koktele i poslužili prisutne. Učenici u toj školi mogu upisati sljedeće programe: kuhar, konobar, frizer, prodavač, medicinska sestra i farmaceutski tehničar.

Pedagoginja Marina Hren iz Industrijsko-obrtničke škole iz Siska predstavila je programe za zanimanja automehatroničar, autolimar, elektromehaničar, elektroinstalater, vodoinstalater, bravar, instalater grijanja i klimatizacije te CNC operater.

Tehničku školu Sisak predstavio je nastavnik strojarske skupine predmeta Dario Vuić. Naglasio je da se svi programi izvode u trajanju od četiri godine u zanimanjima: strojarski računalni tehničar, tehničari za mehatroniku, elektroniku i računalstvo te kemijski tehničar.

Srednju školu “Ivan Švear” iz Ivanić-Grada predstavila je pedagoginja Ana Zoger. Ova škola nudi mnoštvo četverogodišnjih i trogodišnjih programa. Učenici mogu odabrati opću gimnaziju, školovati se za ekonomista, komercijalista, tehničara za električne strojeve, fizioterapeuta, frizera, industrijskoga mehaničara, elektromontera i elektromehaničara. Nudi i programe za pomoćna zanimanja. Ravnatelj Almir Alimanović je predstavio i tamošnji učenički dom koji je u blizini navedene srednje škole.

Iz Kutine su predstavljene dvije srednje škole: Tehnička škola Kutina i Srednja škola Tina Ujevića. Za Srednju školu Tina Ujevića informacije je iznio ravnatelj Saša Sambolek. Učenici mogu upisati opću gimnaziju, prirodoslovno-matematičku gimnaziju te za ekonomista i komercijalista. Ravnatelj je spomenuo da je učenički dom u Kutini besplatan za sve učenike.

Naposljetku, Tehničku školu Kutina predstavila je nastavnica hrvatskoga jezika Matea Paripović i to programe za CNC operatera, instalatera grijanja i klimatizacije, elektroinstalatera, tehničara za računarstvo, strojarskoga računalnog tehničara i farmaceutskoga tehničara.

Nakon zajedničkoga dijela sastanka na kojem su srednje škole predstavile svoje programe, razrednici su nastavili roditeljski sastanak s roditeljima svojih razreda.

Zahvaljujemo svim ravnateljima, stručnim suradnicima i nastavnicima koji su došli predstaviti svoje škole našim osmašima!