Naše zdravlje

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 7. 6. 2023.

Učenici četvrtih razreda matične škole i PŠ Voloder su se upoznali s digitalnim alatom za izradu stripova Pixtoon. Strip (od engl. comic strip: komična vrpca, tj. strip) je slijed crteža što obično prikazuje neku priču, najčešće popraćen tekstom u oblačićima na crtežima, a katkad u podnaslovima ispod crteža u kvadratu. Strip mora imati barem dva crteža: njihovo logičko i kognitivno, uzročno-posljedično povezivanje u svijesti čitatelja formira priču.

Pritom među dvjema sličicama stripa treba postojati neka minimalna razlika, realna ili konceptualna (npr. u ponovljenom kadru-crtežu može se razlikovati popratni tekst), koja oblikuje naraciju ili pak, u slučaju nenarativnoga stripa, neki kontinuitet predočavanja koji čini cjelinu (strip. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 3. 6. 2023. .).

U radu s digitalnom tehnologijom važno je naglasiti i brigu o našem zdravlju koju često zaboravljamo. Prilikom upotrebe mobitela, tableta, računala ili igraće konzole vrlo često nam tijelo nije u odgovarajućem položaju pa nam se mogu javiti različiti bolovi u tijelu i zglobovima prouzrokovani nepravilnim položajem tijela. Također, zbog predugoga gledanja u različite digitalne uređaje, često možemo osjetiti peckanje u očima i umor zbog isijavanja svjetlosti iz ekrana. Važno je raditi kraće pauze te odmarati oči i tijelo različitim vježbama razgibavanja i to svakih 20 minuta. Kako bi osvijestili ovaj problem kod učenika, ali i odraslih, učenici su izradili strip na temu zdravlja te su u njemu pokazali koji problemi se mogu javiti nebrigom o zdravlju, ali i kako se možemo osjećati ako se brinemo o svom zdravlju. Strip su izradili u online alatu Pixtoon.

U taj su alat pristupili svojim korisničkim podacima u virtualnu učionicu. Pristupom u učionicu, bilo je potrebno izraditi svoj avatar koji će kasnije moći iskoristiti kao lik u svom stripu. Također, alat daje mogućnost i upotrebe likova unutar učionice pa su tako mogli izabrati i nekoga iz svoga razreda, osim sebe, u stripu. Nakon što su izradili avatar, predstavila sam im rad u alatu – način dodavanja likova i njihovoga uređenja unutar jedne sličice, dodavanje teksta na sličice te mijenjanje fokusa sličica i likova. Napravili smo zajedničku sličicu nakon predstavljanja, a zatim su samostalno izradili strip. Stripove možete vidjeti na fotografijama u nastavku:

Učiteljica informatike Ružica Filipović