Elektronička razglednica

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 5. 6. 2023.

Učenici 1. razreda su tijekom nastave informatike učili o razglednici. Razglednica je dopisna poštanska karta sa slikom, fotografijom, crtežom ili reklamom na poleđini (razglednica. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, 2021., pristupljeno 3. 6. 2023.). Pokazala sam učenicima prednju stranu razglednice s fotografijama nekih gradova u Hrvatskoj te smo razgovarali o njenim osobitostima (izgled, tekst i slično). Zatim smo pogledali stražnju stranu i naveli što se piše na razglednicama te na što moramo paziti prilikom pisanja.

Učenici su dobili zadatak koji je bio podijeljen na dva dijela jer razglednica ima prednju i stražnju stranu. U prvom dijelu zadatka, učenici su trebali razmisliti koji bi grad htjeli prikazati na razglednici te su pomoću Google tražilice pronašli fotografiju željenoga grada. Nakon što su ju pronašli, nacrtali su njegov prikaz u alatu Bojanje. Svoj su crtež spremili na računalo, a zatim ga poslali u razrednu grupu na Teamsu. U drugom dijelu zadataka, učenici su odabrali kome žele poslati razglednicu i osmislili svoju poruku. Tekst razglednice su pisali koristeći alat Bojanje. Nakon što su završili stražnju stranu razglednice, spremili su ju i poslali u razrednu grupu na Teams. Kako su izvršili svoj zadatak, pogledajte na fotografijama.

Učiteljica informatike Ružica Filipović