Svjetski dan činjenja dobrih djela

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 3. 5. 2023.

Svjetski dan činjenja dobrih djela obilježava se 16. travnja. Ovaj humanitarni projekt organizira Udruga „Djeca za bolji svijet“ iz Samobora, a namijenjen je osobama svih životnih dobi kako bi se podigla senzibilnost zajednice o važnosti i potrebi činjenja dobrih djela te briga, solidarnost i empatija u svim dijelovima društva.

U našoj smo školi obilježili ovaj dan aktivnostima tijekom cijeloga tjedna od 17. do 21. travnja, a nositeljice aktivnosti su učiteljice Marina Međimurec Čupić i Valentina Abramović Andlar te učenici koji sudjeluju u radu Volonterskoga kluba “ZOV” i Učeničke zadruge „Zora“.  Naši su ciljevi: kvalitetno obrazovanje, smanjenje nejednakosti, održiva potrošnja i proizvodnja te svijet bez siromaštva.

Organizirali smo radionice za roditelje i učenike na kojima smo od otpada izradili ukrasne i uporabne predmete koje smo nakon radionice poklonili Domu za starije i nemoćne osobe „Rafajec“. Učenici koji pohađaju Volonterski klub i Zadrugu sudjelovali su u radionicama s učenicima posebnih odjela i odgojno-obrazovnih skupina,a izradili su vijenac od kartonskih kutija za jaja. Nakon radionice imali su rekreacijsku pauzu i vidjeli kako slobodno vrijeme provode učenici u posebnim odjelima. Na kraju smo zajedno izašli u školsko dvorište i vrijeme proveli u igri. Organizirali smo i vršnjačko učenje za učenike od petoga do osmoga razreda. Tako učenici komuniciraju s drugim učenicima kako bi postigli obrazovne ishode i ostvarili odgojne ciljeve. Međusobne razlike, sposobnosti i zanimanja učenika koriste se za potporu u učenju. Učenici pokazuju veće zanimanje za aktivnosti učenja i ostvaruju bolje rezultate.

Pronađi nešto pozitivno u svakom danu, a svaki dan učini nešto dobro za drugoga!