Obilježavanje Dana planeta Zemlje u predmetnoj nastavi

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 29. 4. 2023.

Ne možete proći dan, a da ne utječete na svijet oko sebe. Ono što radite čini razliku i morate odlučiti kakvu razliku želite učiniti.”

Jane Goodall

Dan planeta Zemlje obilježili smo i tijekom redovne nastave, dodatne nastave iz engleskoga jezika i provođenja izvannastavnih aktivnosti od petoga do osmoga razreda. Učenici koji polaze izvannastavnu aktivnost Jezični klub gledali su nadahnjujući video, govorili smo o načinima kako pomoći našoj planetu te su izradili likovne radove „I can recycle“.

Učenici petih razreda su tijekom sata razrednika vodili rasprave o ekotemama, posebice o prenamjeni otpada koja je i najvažnija aktivnost naše ekoškole. Tijekom nastave engleskoga jezika peti razredi učili su lekciju pod nazivom „Go green“. Usvojili su novi rječnik vezan za okoliš i ekologiju, pročitali tekst o zaštiti okoliša te se upoznali s najvažnijim aktivnostima koje možemo promijeniti u našoj svakodnevnici kako bismo pomogli Zemlji i svima koji na njoj žive. Uz to, učenici su na kreativan likovni način napisali tri najvažnija glagola vezana za ekologiju „REDUCE, REUSE, RECYCLE“ na engleskom jeziku, rješavali zanimljive zadatke razvrstavanja otpada te naveli na radnim listićima što sve možemo reciklirati, ponovno iskoristiti i smanjiti u upotrebi. Tijekom dodatne nastave engleskoga jezika izradili smo papirnate koševe za recikliranje i razvrstali otpad te rješavali edukativne digitalne zadatke.

Učenici su svjesni svoje uloge u promjeni koja je nužna jer nema planeta B. Ovo je njihov i naš dom!

Tea Dolenčić, učiteljica engleskoga jezika