„Čudnovate zgode baruna Münchausena“ u našoj školi

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 26. 4. 2023.

21. travnja 2023. godine u školskoj sportskoj dvorani ugostili smo predstavu „Čudnovate zgode baruna Münchausena“  Doma kulture „Kristalna kocka vedrine“ Gradskoga kazališta Sisak.

U predstavi su glumili Marko Hergešić i Filip Detelić, a režirao ju je Silvije Vadla.

U fantastičnoj i duhovitoj su predstavi uživali svi naši učenici matične i područnih škola zajedno sa svojim učiteljima.

O predstavi:

Bujna mašta ili krupna laž? Ovo se pitanje  nameće svakom onom koji se susretne s klasičnim djelom Rudolfa Ericha Raspea "Čudnovate zgode baruna von Münchausena". Predstava za djecu Gradskoga kazališta Sisak, vesela je komedija u kojoj ćemo najmlađoj publici objasniti da je laganje nešto ružno, a da je maštanje nešto prekrasno i poželjno. Barun von Münchausen bio je stvaran lik koji je služio kao plaćenik u ruskoj vojsci tijekom rata s Turcima, a bio je „na glasu“ kao lažljivac jer je preuveličavao svoje zasluge i pričao svoje nevjerojatne dogodovštine na dugim večernjim plemenitaškim zabavama. Takvoga baruna srećemo i u našoj predstavi. Njegov prijatelj Friedrich i on su u vječitoj potrazi - sada traže najveće blago svih vremena ni ne sluteći da im same okolnosti nagovještavaju odgovor koji je  nadohvat ruke. Kao što često bude, naši junaci obilaze čitav uzburkani i često neprijateljski svijet – govore istinu, ali govore i laž, glume svoje prijatelje i neprijatelje, predstavljaju ljude, ali i razne životinje te na kraju pronalaze sreću ondje gdje joj se nisu ni nadali – vrlo, vrlo blizu.

Nakon odgledane smo predstave zaključili kako lažima nije mjesto u našim životima iako se njima često služimo kako bismo se prikazali u „što boljem svjetlu“, ali i da je sreća uvijek negdje blizu nas, samo ju moramo pažljivije tražiti.

Izvor: „Čudnovate zgode baruna Münchausena“,

URL: https://domkkv.hr/cudnovate-zgode-baruna-munchausena/, preuzeto 26. travnja 2023.