Ljubičasti tjedan

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 5. 4. 2023.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, oko 50 milijuna ljudi širom svijeta ima epilepsiju. Procjenjuje se da udio opće populacije s aktivnom epilepsijom u određenom vremenu iznosi 4 do 10 osoba na njih 1000. U svijetu se svake godine epilepsija dijagnosticira kod 2,4 milijuna ljudi.

Osnovna škola Zorke Sever je u suradnji s Neuropsihijatrijskom bolnicom „Dr. Ivan Barbot“ Popovača i Veleučilištem Ivanić-Grad organizirala javnozdravstvenu akciju pod nazivom „LJUBIČASTI TJEDAN“ od 20. do 27. ožujka 2023. godine.

21. i 24. ožujka su Josipa Kurtović, dipl. med. techn., pred., i Alen Breček, mag.med.techn., pred. (Veleučilište Ivanić-Grad), u suradnji s Marinom Međimurec Čupić (Osnovna škola Zorke Sever) održali edukaciju za učenike u područnim školama (Osekovu, Voloderu, Donjoj Gračenici, Gornjoj Gračenici) te u matičnoj školi. Učenicima je predavanje bilo zanimljivo, a postavili su mnoga pitanja. Naučili su kako reagirati ako osoba pokraj njih doživi epileptički napadaj i kako pružiti prvu pomoć.

27. ožujka je u Knjižnici i čitaonici Popovača Mario Botica, dr.med., spec. neurologije, održao  predavanje pod nazivom „Epilepsija – stigma prošlosti”. Tom je prigodom okupljene  pozdravila ravnateljica Knjižnice Ivana Vlašić, Marina Međimurec Čupić ispred Osnovne škole Zorke Sever, ravnateljica Neuropsihijatrijske bolnice „Dr. Ivan Barbot“ Popovača prim. Marina Kovač, dr. med., pred., i dekan doc. dr. sc. human. Mile Marinčić, prof. struč. stud., ispred Veleučilišta Ivanić-Grad.

Ovakvim se akcijama borimo protiv predrasuda i želimo utjecati na promjene stavova društva o ljudima koji boluju od epilepsije.

„Širenjem znanja o epilepsiji rušimo predrasude!“