„Online“ susret 5. a razreda sa sestrom Vlatkom Bratinšćak

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 24. 3. 2023.

Učenici 5. a razreda su sa svojom razrednicom Elenom Salaj Potočki imali „online“ susret sa sestrom Vlatkom Bratinšćak koja je nedavno boravila u Demokratskoj Republici Kongo. Sestra Vlatka obnaša dužnost vrhovne savjetnice i ekonoma u Družbi Kćeri Milosrđa Trećega samostanskog reda svetog Franje u Rimu. Nedavno je posjetila sestre iz navedenoga reda u Kinshasiju (Kinšasiju) u Demokratskoj Republici Kongo.

Upoznale su ju s potrebama i poteškoćama tamošnjega stanovništva –
velik broj nezbrinute djece, nemogućnost školovanja, glad i veliko siromaštvo. Učenicima je pomoću fotografija prikazala kakav je život u Kongu te opisala iskustvo i dojmove. Spomenula je kako sestre u samostanu u kojem je boravila, redovito obilaze djecu i roditelje koja žive u njihovoj blizini i pomažu im u skladu sa svojim mogućnostima. Učenici nisu ostali ravnodušni nakon poslušanoga predavanja i prezentacije te su za sestru Vlatku imali mnogo pitanja. Odlučili su organizirati humanitarnu akciju „Zorka za djecu Konga“ kojom žele prikupiti minimalno 100 eura kako bi sestre pripremile obilniji ručak povodom blagdana Uskrsa za djecu koju često obilaze (pedesetak). Taj bi ručak uključio i piletinu (koja je u Kongu skupa i općenito ju tamošnje siromašno stanovništvo konzumira jednom ili dvaput godišnje jer si ju ne može priuštiti). Ukoliko se skupi veći iznos, tada će ručak moći pripremiti za veći broj djece.
Zahvaljujemo sestri Vlatki Bratinšćak na odazivu za predavanje i što je podijelila s nama svoje dojmove i iskustva koji su nas potaknuli na organiziranje humanitarne akcije kako bismo barem malo uljepšali Uskrs djeci koja zaista nemaju mnogo, ali su zadovoljna i sretna jer za bolje od ovoga što imaju, ni ne znaju.
Neke činjenice o životu u Demokratskoj Republici Kongo:
1) velik broj djece nema službene dokumente (npr. rodni list), stoga cvate i trgovina djecom
2) školovanje se plaća i u državnim i privatnim školama
3) liječnička se skrb plaća, kao i lijekovi
4) službeni je jezik francuski
5) najčešća hrana siromašnoga stanovništva je fu-fu (hrana slična palenti) koja se priprema od manijoke (biljke koja raste u zemlji, slična krumpiru)
6) velik broj stanovništva živi bez električne energije i tople vode
7) meso se konzumira jednom ili dvaput godišnje jer je skupa (najčešće piletina)
8) najčešće voće su banane i mango
9) kuće siromašnoga stanovništva su građene od blata i pruća, a krovovi su sastavljeni od brojnih komada lima.

Elena Salaj Potočki, razrednica 5. a razreda

„Uživajte u malim stvarima jer jednoga dana možda shvatite da su bile velike.“
Robert Brault