„Zorka za djecu Konga“

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 24. 3. 2023.

22. ožujka 2023. godine učenici 5. a razreda su imali „online“ susret sa sestrom Vlatkom Bratinšćak, pripadnicom reda Kćeri Božjega Milosrđa koja je nedavno boravila u gradu Kinshasiju (Kinšasiju), glavnome gradu Demokratske Republike Konga. Tamo su ju dočekale sestre spomenutoga reda i upoznale s potrebama i poteškoćama tamošnjega stanovništva – velik broj nezbrinute djece, nemogućnost školovanja, glad i veliko siromaštvo.

Učenicima je pomoću fotografija prikazala kakav je život u Kongu te opisala iskustvo i dojmove. Spomenula je kako sestre u samostanu u kojem je boravila, redovito obilaze djecu i roditelje koja žive u njihovoj blizini i pomažu im u skladu sa svojim mogućnostima.

Učenici 5. a razreda organiziraju humanitarnu akciju „Zorka za djecu Konga“ kojom žele prikupiti minimalno 100 eura kako bi sestre pripremile obilniji ručak povodom blagdana Uskrsa za djecu koju često obilaze (pedesetak). Taj bi ručak uključio i piletinu (koja je u Kongu skupa i općenito ju tamošnje siromašno stanovništvo konzumira jednom ili dvaput godišnje jer si ju ne može priuštiti). Ukoliko se skupi veći iznos, tada će ručak moći pripremiti za veći broj djece.

Akcija će trajati do 31. ožujka., stoga uključimo se kao škola s velikim srcem u ovu humanitarnu akciju i uljepšajmo blagdan Uskrsa djeci Konga.

„Dobro je činiti dobro.“

Elena Salaj Potočki, razrednica 5. a razreda

Fotografija je preuzeta s Facebookovog profila časne sestre Vlatke Bratinšćak.