Terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovaru

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 10. 3. 2023.

U ranim su jutarnjim satima, 2. ožujka, učenici osmih razreda naše škole, u pratnji učitelja, posjetili Vukovar u sklopu dvodnevne terenske nastave povijesti. Nastavu je organizirao Memorijalni centar Domovinskoga rata Vukovar. Cilj je ovoga projekta očuvanje sjećanja na Domovinski rat te osvještavanje važnosti Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske.

Dolaskom u Vukovar učenici su pod stručnim vodstvom razgledali Memorijalni centar Domovinskoga rata. Predavanje je o Bitki za Vukovar održala djelatna vojna osoba koja je sudjelovala u Domovinskome ratu. Republika Hrvatska se 1991. godine nalazila u nepovoljnoj situaciji, a predavač je učenicima na njima razumljiv način objasnio tadašnju situaciju u gradu i okolici. Potpitanjima ih je potaknuo da se prisjete što su možda čuli od roditelja ili tijekom nastave povijesti o Vukovaru i borbi za Vukovar. Nakon predavanja su učenici samostalno pogledali postav muzeja. Doručak je bio u restoranu “Istra”, a u hostelu “Dubrovnik” su učenici poslušali predavanje o Domovinskome ratu. Učiteljica povijesti govorila je o tome kako je Vukovar izgledao nekada, koliko je ljudi živjelo u gradu i gdje su bili zaposleni. Daljnjim se predavanjima dao uvod u događanja koja su se odvila 1991. godine. Spomenuti su i demokratski procesi koji su doveli do stvaranja Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u ratu koji joj nametnut. Učenici su tijekom i nakon predavanja mogli odgovoriti na pitanja te pokazati znanje o navedenoj tematici.

Uslijedili su posjeti memorijalnih lokacija u Vukovaru uz predavanja vodiča. Prvo su posjetili Muzej vučedolske kulture, a zatim Gradski muzej „Vukovar“ koji se nalazi u dvorcu Eltz koji je tijekom rata razoren gotovo do neprepoznatljivosti, a o čemu svjedoče i mnoge fotografije na zidovima dvorca. Obilaskom Vodotornja završio je prvi dan terenske nastave u Vukovaru. Nakon troipolgodišnje obnove, Vukovarski je vodotoranj otvoren za javnost. On je najprepoznatljiviji simbol obrane Vukovara i zaštićeno je kulturno dobro kao tehnički i memorijalni spomenik. Važno je napomenuti da su tijekom obrane Vukovara dvojica branitelja pod kišom neprijateljskih projektila podizali zastavu Republike hrvatske i time dizali nadu i moral napaćenom narodu i braniteljima. Učenici su imali i slobodno vrijeme za razgledavanje grada, a potom su se vratili u hostel „Dubrovnik“ i prenoćili.

Terenska je nastava osmaša u Vukovar i humanitarnog karaktera. Učenici i njihovi roditelji te djelatnici naše škole prikupili su hranu i higijenske potrepštine za Socijalnu samoposlugu Humanitarne udruge “Duga” u Vukovaru i na taj način bili dio akcije „Vukovaru na dar“. Hvalevrijednu su donaciju preuzeli njihovi djelatnici.

Nakon odjave iz hostela, učenici su nastavili obilazak ostalih memorijalnih mjesta: mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91, crkva sv. Filipa i Jakova, Velepromet i Borovo Commerce, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskoga rata te Masovna grobnica Ovčara. Posjet je završio Školom mira i kvizom za učenike. Naša škola je osvojila drugo mjesto.

Tijekom terenske nastave mogle su se čuti riječi kojima se naglašava mir, nenasilje, tolerancija, ali i rečenica: „Da se ne zaboravi.“