Dan ružičastih majica u Osnovnoj školi Okučani

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 8. 3. 2023.

U utorak, 28. veljače 2023., 22 učenika osmih razreda koji pohađaju Volonterski klub “ZOV” su s vjeroučiteljicom Marinom Međimurec Čupić i pedagogom Dominikom Šalkovićem sudjelovali na obilježavanju Dana ružičastih majica u Osnovnoj školi Okučani. Svečano su obilježili  10. obljetnicu Dana ružičastih majica – Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkoga nasilja. Učenici i pedagoginja Marina Bujas organizirali su javnu tribinu na temu seksualnoga nasilja. Na tribini su sudjelovali  psiholozi, pedagozi, djelatnice  Ženske sobe Zagreb, djelatnica Hrvatskoga zavoda za socijalni rad iz Nove Gradiške, školska liječnica Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, voditelji i članovi volonterskih klubova, učenici iz Okučana i Čaglina te naši volonteri iz osmih razreda.

Jedno od petero djece doživi neki oblik seksualnoga nasilja do svoje 18. godine. Čest je problem neprijavljivanje istog zbog srama, straha, odbacivanja i trauma. Nasilje se može spriječiti i upravo su ovakve tribine važne radi sprječavanja nasilja i što bržeg djelovanja u slučaju nasilja na svim razinama – od osobne do društvene.

Seksualno je nasilje jedno od najtežih kaznenih djela, no problem je što veliki broj presuda minimalizira doživljeno nasilje, a odgovornost se najčešće prebacuje s počinitelja na žrtvu.

Od velike je važnosti da mi kao društvo pokažemo osjetljivost za ovu temu, da ne stigmatiziramo žrtvu već joj pružimo potporu i zaštitu.

Na tribini smo donijeli zaključke:

1. za nasilje je uvijek kriv počinitelj, a ne žrtva
  2. žrtve nasilja ne smiju šutjeti već trebaju pronaći osobu kojoj vjeruju i iznijeti što su doživjeli
  3. one trebaju prijaviti bilo kakav oblik nasilja
  4. one trebaju biti shvaćene i potrebno im je pružiti pomoć.

Stop nasilju!

Nasilje prestaje ovdje!