150. rođendan Marije Jurić Zagorke

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 3. 3. 2023.

2. ožujka 1873. rođena je Marija Jurić Zagorka, prva hrvatska novinarka, književnica i feministkinja. Žena koja je bila ispred svoga vremena, često je bila ponižena, neshvaćena i „kamen na cesti“ (tako je i nazvala svoju autobiografiju).

Iako je živjela nesretno, spas je pronalazila u pisanju; iz njenoga su književnog pera iznikli brojni likovi poput Nere, Jadranke, Damira, Siniše, Gordane i Ksenije, a za pisanje je svojih povijesnih romana provodila sate i sate u arhivima iščitavajući povijesnu građu kako bi što jasnije opisala društveno-politička događanja toga vremena. Velik je broj novinarskih političkih članaka pisala pod pseudonimom, a osnovala je i nekoliko ženskih novina.

Učenice Antea Marić i Paula Tomljenović su izradile plakat o Zagorkinom životu, njenom stvaralaštvu i borbi za prava žena.

„Strahovito je živjeti razumnom čovjeku u ovo doba kad je zloća podivljala, a dobrota poludjela.“

„Ne spaljujte mostove iza sebe jer za vama idu oni koje ljubite i koji ljube vas.“

„Svaka je duša za sebe tajna kao i one zvijezde gore koje gledamo.“

„Star si tek kad ti sažaljenje zamijeni snove.“

„Ima suza koje ne dolaze na oči već padaju na dušu.“

„Ljudi uvijek spoznaju vrijednost tek kad ju izgube.“

Marija Jurić Zagorka

Draga naša Zagorko, sretan Vam 150. rođendan!