Dan sigurnijeg interneta 2023. - "Zajedno za bolji Internet"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 9. 2. 2023.

Svake godine u veljači (u drugome tjednu toga mjeseca i drugoga dana u tome tjednu) u svijetu se obilježava Dan sigurnijeg interneta. Ovogodišnji jubilarni dvadeseti Dan sigurnijeg interneta održan je pod sloganom „Zajedno za bolji Internet“. S obzirom na to da djeca sve ranije koriste tehnologiju i internet, potrebno je da se već od najranije dobi educiraju o opasnostima na mreži. Učitelji i učenici od prvog do osmog razreda matične i područnih škola obilježili su ovaj projektni dan  raznovrsnim aktivnostima i radionicama kao što su Fake news, lažni profili, digitalni tragovi, online igre i izazovi, stvaranje dobre lozinke, prava i odgovornosti, dezinformacije, kako se nositi s nasiljem na internetu (cyberbullying), poštivanje različitosti, kako postupiti ako naiđu na uznemirujući sadržaj i brojne druge.

Projektni je dan upotpunio posjet Nene Hadžihajdića, kutinskoga youtubera zvučnog imena PVT Mole. Njegov kanal o mobilnim videoigrama ima preko 138 000 pretplatnika. Prošle je godine sudjelovao na konferenciji povodom Dana sigurnijeg interneta. Na pitanje kako je krenula ta suradnja, ispričao je kako je pozvan kao pozitivan primjer influencera zbog pristojne komunikacije na svome kanalu.  Neno nam je ispričao kako je postao uspješni youtuber, koliko vremena iziskuje taj posao, koje vještine treba imati, a dao je i korisne savjete vezane za sigurnost na internetu.  Ispričao je i kako se nosi s negativnim komentarima, naveo negativne posljedice prekomjerne upotrebe videoigara, a  upoznao je učenike i s dobnim ograničenjima pri stvaranju kanala na YouTubeu. Učenici su ga pri kraju druženja obasipali pitanjima o videoigrama i zahtjevima za fotografiranje i autograme.

Ovom prilikom zahvaljujemo našem gostu na zanimljivom druženju!

Nadamo se da će provedene aktivnosti potaknuti učenike na odgovorniju upotrebu digitalne tehnologije, društvenih mreža i interneta!

Galerija fotografija: