Škola budućnosti vol. 3

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 30. 1. 2023.

Već treću godinu učenici naše škole sudjeluju u projektu „Škola budućnosti“. Projekt je osmislila tvrtka STEMI na čelu s njihovim spiritus movensom Marinom Trošeljem. Cilj je poučavanje učenika vještinama 21. stoljeća. Učenici su prve dvije godine programirali chatbot programe, a ove su se godine uključili u nešto novo. Tijekom održavanja izvannastavne aktivnosti „Programiranje“, tri tima sastavljaju i programiraju heksapod robote dok četvrti tim proučava IoT uređaje te će samostalno izraditi pametan vrt.  Sastavit će i programirati pametan uređaj koji će pratiti temperaturu i vlagu zemlje kako bi zasađena biljka imala najpovoljnije uvjete za rast.

Kao potpora za rješavanje problema, STEMI je osmislio online platformu s edukativnim materijalima i tehničkom potporom dostupnom učenicima i učiteljima u bilo koje doba dana. Osim navedenoga, STEMI tijekom projekta organizira inspirativna predavanja. Tako je u petak održano predavanje „GOAT“ (Gratest Of All Tech) profesorice Tee Žakule,  voditeljice Laboratorija za energetsku učinkovitost na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu (Hrvatska).  Profesorica Žakula studirala je na prestižnom fakultetu MIT-u (Massachusetts Institute of Technology) u američkome gradu Cambridgeu (savezna država Massachusetts). Učenicima je opisala svoj put školovanja i prenijela svoja iskustva i savjete za uspješno školovanje. Također je predstavila projekt samoodrživih zgrada koji trenutno provodi u suradnji sa svojim fakultetskim kolegama.

Ovakva su predavanja pravo nadahnuće i poticaj za učenike.

Projekt „Škola budućnosti“ traje do lipnja nakon čega će se održati konferencija na kojoj će učenici sudionici projekta imali priliku vidjeti rješenja ostalih učenika, ali i brojne tehnološke novitete.