"Hour of Code"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 12. 12. 2022.

Od 5. do 9. prosinca  učenici od 5. do 8. razreda su pod vodstvom učiteljice informatike Zvijezdane Žigolić Južvak tijekom nastave informatike obilježili „Hour of Code“. Radi se o svjetskom pokretu kojem je cilj popularizirati i potaknuti sudionike na aktivnije bavljenje programiranjem. U današnjem svijetu u kojem gotovo da i nema uređaja koji nije programiran, nužno je razvijati ovu vještinu.

Učenici su tako „brusili“ svoje prethodno znanje programiranja aktivnostima kao što su Silent Teacher, Lightbot, micro:bit te Grok Academy platforma. Učenici petih razreda programirali su korištenjem naredbi u obliku slikovnih uputa te tako upravljali virtualnim robotom. Učenici šestih razreda uvježbali su upotrebu varijabli i uvjeta u nizovima logičkih zadataka koristeći igru „Silent Teacher“ te su upoznali i programirali micro:bit korištenjem naredbi u obliku blokova.  Učenici sedmih razreda su putem platforme Grok Academy izradili program za klasifikaciju životinjskih vrsta koristeći programski jezik python dok su se učenici osmih razreda, koristeći istu platformu, upoznali s pojmom umjetne inteligencije te izradili chatbot program kojim su razgovarali s računalom. Uz navedeno, okušali su se i u drugim aktivnostima programiranja.

Učenici su dobro prihvatili navedene aktivnosti te se nadamo da će biti motiviraniji na daljnje učenje programiranja.