preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zorke Sever

 > Naslovnica
Vijesti

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 21. 11. 2022.

Kada je čovjek spreman učiniti sve, pa i položiti vlastiti život za svoju domovinu, to je posebna hrabrost i veličina. Naša je odgovornost kao društva da se sjećamo svih branitelja i civila  koji su dali najveću cijenu naše slobode jer njihovo služenje ovoj domovini najveći je dar od svih. Za nas je najveća odgovornost i obaveza sjećati se tih hrabrih ljudi i prenositi mlađim generacijama istinu.

17. studenoga 2022. godine obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Program smo započeli paljenjem lampiona ispred škole. Kao i svake godine, sudjelujemo u kupnji lampiona u obliku Vukovarskog vodotornja i tako pomažemo potrebitim vukovarskim obiteljima.

Program obilježavanja ovog dana pripremili su učenici osmih razreda sa svojim učiteljima. Učiteljice hrvatskog jezika Diana Kajganić i Sanja Kos pripremile su s učenicima prigodne tekstove koje su učenici interpretativno pročitali. Otpjevali su pjesme Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj i Ne dirajte mi ravnicu uz pratnju učiteljice glazbene kulture Anite Novaković i učenice Elene Papa na tamburici. Uredili su prostor škole prigodnim plakatima, a osobitu su pažnju dali uređenju središnjeg panoa, gdje su zajedno s učiteljom likovne kulture  Nikolom Bartulićem izradili 402 papirnata maka u znak na 402 poginule djece u Domovinskom ratu. U mnogim pjesmama opjevane su žrtve rata i cvijet maka pojavljuje se kao simbol prerane smrti ili sjećanje na palog junaka. Mak je simbol za krhkost i prolaznost života, ali i simbol otpora.

Svečanosti je prisustvovao i upravitelj župe Popovača, dr.sc. Ivan Petrović koji je predvodio molitvu. Pjesmu Jer ti si predivan Bog otpjevao je vjeroučitelj Antonijo Boškić uz pratnju učenice Helene Hospođuk. 

Nakon uvodnog programa, ravnateljica Zvjezdana Martinec pozdravila je sve prisutne i naglasila koliko je žrtva Vukovara i Škabrnje važna za našu današnju slobodu. Pozvala je sve da minutom šutnje odaju počast i izraze našu zahvalnost. Najavila je goste -hrvatske branitelje Marijana Almaša i Kristiana Frljaka. 

Postoje junaci, mnogi nepoznati ili nepriznati, a hodaju među nama. Marijan Almaš stopostotni je ratni vojni invalid, čovjek pun energije i životnog optimizma. Njegov život prožima vjera koja ga je ohrabrila u svemu što je prošao i prolazi. Hrabro je svjedočio prisutnim učenicima i učiteljima svoj ratni put, niti u jednoj riječi nije se osjetila mržnja već samo ponos i ljubav. Rane i ružna sjećanja ostaju zauvijek, ne smije se zaboraviti proživljeno, ne smije se zaboraviti učinjeno, ali se mora dalje živjeti, bez mržnje i želje za osvetom nego s oprostom u srcu i željom za izgradnjom bolje budućnosti.

Uz njega je govorio, kako je rekao, brat po oružju, branitelj Kristian Frljak. Njegov ratni put bio je drugačiji, svjedočio je kako je kao devetnaestogodišnji povratnik iz Njemačke 1993. godine uzeo pušku u ruke i došao braniti svoju domovinu. Nakon njihovog  svjedočenja, učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Novinari postavljali su našim gostima zanimljiva pitanja. U pripremi pitanja pomogla im je knjižničarka Dragana Čubrilo Bila. Iz svoga bogatoga pjesničkog opusa na upit učenika, Marijan je  izdvojio i pročitao jednu pjesmu koja mu je posebno prirasla srcu. Riječ je o pjesmi posvećenoj svim poginulima u Domovinskom ratu.

 

Saznali smo kako su se Marijan i Kristian upoznali na hodočašću Bratovštine marijanskog zavjeta za Domovinu u Bogdanovcima 2021. godine. Nakon rata, Marijan piše knjige poezije i svjedoči mladima o svemu što je prošao uvijek naglašavajući vjeru i oprost, a Kristian je pripadnik vojske, nadnarednik u miru koji je 2021. godine hodočasteći s Bratovštinom marijanskog zavjeta za Domovinu prehodao cijelu rutu od Osijeka do Dubrovnika. Sudjelovao je na hodočašću u Krašić za Stepinčevo, na vojnim hodočašćima u Lourdu i u Svetoj Zemlji, a ove je godine hodočastio u Santiago de Compostela na Putu svetog Jakova. 

Iako su preživjeli strahote rata, naši gosti gledaju na budućnost radosno i optimistično. Poručili su učenicima da se uvijek bore za svoju Hrvatsku. Slušajući goste, bilo je teško supregnuti suze, ali njihovo nas je svjedočanstvo ispunilo  ponosom i zahvalnošću. 

 

Naši su lampioni ostali gorjeti do večeri, obasjali su školu u tihoj noći. Njihovo je svjetlo predstavilo simbol pobjede koju su nam omogućili branitelji dajući svoj život za slobodu Lijepe Naše. Vječna im hvala i slava!

 

Obilježavanje u Područnim školama

 

Područna škola Osekovo

U našoj Područnoj školi Osekovo smo 17. studenoga obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vokovara i Škabrnje svečanim programom.

Pod budnim okom učiteljice Mirjane Šinković, mi „Mali glumci i recitatori“, uvježbali smo recitacije te pjevanje prigodnih pjesama. Pročitali smo priče o gradu Vukovaru, o vukovarskim junacima i simbolima te otpjevali pjesme: „Stoji grad“, „Grad, to ste vi“, „Moja domovina“ i „Jedno srce, jedan put, Vukovar“.

Učenici Likovne skupine su s učiteljicom Marinom Tomaić izradili prigodan plakat,  učenici 1. razreda su s učiteljicom Josipom Božić nacrtali Vukovarski vodotoranj, a mi smo  se koristili glinamolom kako bismo oblikovali vučedolsku golubicu.

Nakon programa, izašli smo na školsko dvorište te dostojanstveno i ponosno zapalili lampione za sve hrabre ljude koji su dali svoj život za našu, sada slobodnu domovinu Hrvatsku!

 

Učiteljica i učenici 4. razreda PŠ Osekovo

 

Područna škola Voloder

 

U našoj smo školi obilježili 17. studenoga Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata te Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Obilježavanje se odvijalo tijekom cijelog tjedna. Svakoga smo dana predvođeni svojim učiteljicama i vjeroučiteljem napravili jedan korak i jedno sjećanje koje nas je vratilo u prošlost stradanja Vukovara i Škabrnje 1991. godine. Napisali smo i pročitali prigodne literarne radove, otpjevali domoljubne pjesme te izradili prigodne plakate.

Dan uoči 31. obljetnice pada Vukovara i Škabrnje, uslijedio je kratki prigodni program. Zadnji korak u našoj koloni sjećanja bilo je zajedničko paljenje lampiona i tiha molitva u školskom dvorištu u spomen na sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile.

                                                                                                                                     

                                                                          Vinka Dolenčić, 4. r., PŠ Voloder

 

 

Područna škola Gornja Gračenica

 

Dan smo započeli čitanjem teksta "Vukovar" koji je napisala učenica Matea Batarelo.

Tijekom velikog odmora izašli smo van ispred škole. Tamo su dvije učenice pročitale kratke pjesme koje govore o Vukovaru. Prije paljenja lampiona izmolili smo molitvu "Oče naš" te ih odložili na puteljak pokraj škole.

Tijekom nastave vjeronauka izradili smo golubice sa simbolom naše Republike Hrvatske.

Kasnije smo se svi okupili u jednoj učionici, pogledali videouratke i poslušali pjesme "Gospodine generale" i "Stoji grad".

Poslušali smo i tekst "Vukovar" koji su pročitali učenici četvrtog razreda.

Zatim smo se podijelili u dvije skupine - učenici prvog i drugog razreda u jednu, a učenici trećeg i četvrtog razreda u drugu učionicu. Učiteljice su nam podijelile fotografiju Vodotornja koji smo obojali, a zatim oko njega nacrtali kuće.

I tako je završio naš školski dan i obilježavanje  Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

 

                                                 Učenice 4. razreda Julia Papa i Lana Božiček

 

 

Područna škola Donja Gračenica

 17. studenoga 2022. godine učenici PŠ Donja Gračenica su sa svojim učiteljicama, paljenjem lampiona i prigodnim programom obilježili  Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata te Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, državni blagdan u spomen na 18.studenoga 1991. godine kada je okončana junačka obrana grada Vukovara te počinjen zločin nad civilnim stanovništvom u naselju Škabrnja u zadarskom zaleđu.

Svečanost je započela pjesmom Hrvoja Hegedušića  Stoji grad , napisanoj za Vukovar - grad koji je ostao, stoji i stajat će, a koju su otpjevali svi učenici od 1. do 4. razreda. Uslijedila je recitacija učeničkog rada, pjesme Vukovar,  u interpretaciji učenika 2. razreda, te pjesme Tina Kolumbića Vukovar 1991. u izvedbi učenica 3. razreda. Učenici 4. razreda recitirali su istoimenu pjesmu Vukovar , koja je također učenički rad. Program je završio pjesmom Grad, to ste vi dječjeg zbora “Vukovarski golubići” iz Vukovara.

Iz krvi i bola niknut će cvijeće i nikada narod zaboravit' neće!

Hrvoje Hegedušić

Na kraju ćemo citirati hrvatskog branitelja Marijana Almaša: “Neka nikad sjaj oka i ljubav za dom ne ugasne.”

 

 

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Video:

 




eTwinning škola

CERTIFIKAT EKO ŠKOLE

Microsoft Showcase School

CERTIFIKAT "AI ŠKOLA"

Jelovnik

Youtube - Škola za život

s&t tableti
E-škole

Tražilica
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Korisni linkovi

eDnevnik učitelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Zorke Sever / Kolodvorska ulica 36, HR-44317 Popovača / os-zorke-sever.skole.hr / ured@os-zorke-sever.skole.hr
preskoči na navigaciju