Terenska nastava učenika sedmih razreda Park znanosti (Oroslavje) – Tuheljske toplice

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 9. 11. 2022.

Prekrasni jesenski dani mame nas na boravak u prirodi, a svojim nas temperaturama podsjećaju na bezbrižno ljeto. Kako bi ih što više iskoristili, odlučili smo dan (2. studenoga) posvetiti učenju fizike i matematike na otvorenom - u Parku znanosti.

Pri samom dolasku, malo tko bi odmah zapazio da dolazi na mjesto zabave i učenja. Ono što ga odaje svakako su žamor djece i glasni domaćini koji ih animiraju. Na dvorištu manje kuće nalaze se eksponati izrađeni vrijednim rukama trojice braće koji vode ovaj Park. Svaki od tih eksponata, doznajemo iz priče jednog od braće, poštuje i dokazuje neki fizikalni zakon.

Naši su predavači govorili opušteno, veselo i s pokojom šalom, a djeca su ih slušala sa zanimanjem i rado se uključivala u ovakav nastavni sat. Na kraju obilaska i učenici su trebali nešto izraditi sami. Uz pomoć materijala koji su dobili, u skupinama su izrađivali njihalo - fizikalno tijelo koje se njiše oko ravnotežnoga položaja. Bilo je zanimljivo gledati, slušati i prisustvovati takvoj kreativnosti. Sa zadovoljstvom i osmjehom na licu oprostili smo se od Oroslavja i uputili do još jednog zanimljivog odredišta – Tuheljskih toplica. Prije same zabave, trebalo je ručati. U restoranu je sve već bilo spremno kada smo došli te smo se punih želudaca uputili potrošiti kalorije. Bazeni su orili cikom i vriskom nestašnih kupača.

Izmoreni od kupanja i plivanja, vratili smo se sretni svojim kućama u ranim večernjim satima. Sutra nas ipak očekivao novi radni dan.

Učiteljice i učitelj:

Josipa Blažević