Svjetski dan jabuka u Područnoj školi Gornja Gračenica

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 27. 10. 2022.

U našu sam školu donijela priču „Tri jabuke s bakinog ormara“ poznate književnice Sunčane Škrinjarić. Predložila sam učenicima četvrtog razreda da ju dramatiziraju i pročitaju upravo 20. listopada - na Svjetski dan jabuka. Pripremili smo scenu bakinog kićenog ormara te put posut jesenskim lišćem, a učenici su bili u ulogama: triju jabuka, ježa, medvjeda, bake, dječaka te pripovjedačice.

Stigla je publika koju su činili učenici prvog, drugog i trećeg razreda te su pažljivo slušali priču. Na kraju su mali glumci nagrađeni velikim pljeskom. Prvi razred je zapjevao i zaplesao na pjesmicu „Evo nama jeseni“.

Nakon toga smo razgovarali o tome kako su i gdje nekada ljudi spremali jabuke, što se sve od njih proizvodi te zašto su jabuke zdrave. Obilježavanje smo završili igrom pogađanja. Zanimljivo je bilo čuti odgovore na pitanja: Koliko dugo drvo jabuke može davati plodove? Koliko ima vrsta jabuka? Koliko je bila teška najveća ubrana jabuka?

Na kraju su se učenici zasladili jabukama iz našeg zavičaja.

Učiteljica Zlatka Cigula