Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 20. 10. 2022.

Ponosni i ponizni u zahvali našim braniteljima, učenici, roditelji i djelatnici naše škole dali su doprinos u obilježavanju 18. listopada, Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije.

U jutarnjim satima održan je prigodni program ispred zgrade privremenog sjedišta Sisačko-moslavačke županije u Sisku. Učenica 4. razreda Područne škole Gornja Gračenica Julia Papa i predsjednik Udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Sisačko-moslavačke županije Ante Živković izvjesili su hrvatsku zastavu kao simbolični čin zahvalnosti hrvatskim braniteljima u doprinosu stvaranja hrvatske države. Sudionici obilježavanja obišli su i Spomen-sobu posvećenu poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata sa sisačkog područja, koja putem 233 fotografije čuva uspomenu na hrvatske branitelje te se upisali u knjigu sjećanja.

Obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije nastavljeno je kod spomenika u Novom Farkašiću gdje je održana središnja svečanost u spomen na pobjedonosnu akciju Hrvatske vojske na potezu Farkašić – Vratečko – Slana koja je počela 18. listopada 1991. godine u mjestu Novi Farkašić gdje je vođena jedna od presudnih bitaka u Domovinskom ratu. Pripadnici 1. pješačke bojne „Crne mambe“, 2. gardijske brigade „Gromovi“ te mještani Farkašića tada su teško porazili nadmoćnijeg neprijatelja i natjerali ga na povlačenje. Time su hrabri hrvatski branitelji zaustavili agresora i napravili prekretnicu u Domovinskom ratu.

U večernjim satima, u sklopu obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije u Strukovnoj školi u Sisku, zamjenik župana Mihael Jurić otvorio je izložbu „ŽENA-MAJKA-RATNICA“ te izložbu likovnih i literarnih učeničkih radova pristiglih na javni poziv Sisačko-moslavačke županije „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“. Izložba „ŽENA-MAJKA-RATNICA“, koju čini 80 fotografija, svojevrsna je ljudska priča žena sudionica Domovinskog rata kojima treba odati zasluženu počast. Uz izložbu o ženama braniteljicama, otvorena je i izložba likovnih i literarnih učeničkih radova na temu „Hrvatski branitelji  –  junaci modernog doba“. U javnom pozivu, koji je objavila Sisačko-moslavačka županija  povodom Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije, sudjelovali su učenici osnovnih škola iz naše županije.

Iz naše škole literarnim radom sudjelovale su Kata Jančić, Julia Papa i Nea Stepić, učenice 4. razreda Područne škole Gornja Gračenica pod mentorstvom učiteljice Gordane Brlek. Svečanu zakusku za sve nazočne u Strukovnoj školi pripremile su vrijedne kuharice naše škole.

Važno je obilježiti dane koji su posebno značajni u našoj povijesti. Potrebno je cijeniti i poštovati svakog hrvatskog branitelja koji je ispred svih prioriteta u životu stavio svoju domovinu i za nju se borio. Vođeni srcem, vjerom i ponosom naši branitelji su sačuvali integritet Lijepe Naše!

Naš je zadatak i obveza da ih se sjećamo i poštujemo u zahvalnosti!

Zahvaljujem na dolasku na svečanost obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije našim učenicama, poštovanim roditeljima i djelatnicima naše škole.

Zvjezdana Martinec, prof.

Fotografije preuzete s https://www.smz.hr/