Projektni dan – Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 10. 10. 2022.

5. listopada, datum kada se obilježava Svjetski dan učitelja, bio je važan dan za našu školu u nekoliko dijelova – obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, podigli eko zelenu zastavu, otvorili senzornu sobu i proveli projektni dan Međunarodnog programa ekoškole. Program je vodila vjeroučiteljica Marina Međimurec Čupić, a vjeroučitelj Antonijo Boškić je otpjevao hrvatsku himnu kojom je započeo program.

Uslijedio je pozdravni govor ravnateljice škole Zvjezdane Martinec. Nazočnima se obratio gradonačelnik Popovače Josip Mišković. Osobito nam je zadovoljstvo i čast da je našu školu po prvi put posjetio župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, koji se na zanimljiv i pristupačan način obratio našim učenicima. Svečanost je uveličao školski zbor s učiteljicom Anitom Novaković uz pjesme: „Čuvari prirode“ (ekohimna naše škole), „Da te samo dotaknem“ i „I ja jesam moslavačko dijete“.

Uslijedilo je podizanje eko zelene zastave ispred naše škole koju su nosili učenici u narodnim nošnjama KUD-a „Moslavec“ iz Volodera. Zastava predstavlja prvu obnovu statusa ekoškole. Gosti su se potom uputili na svečano otvorenje senzorne sobe za učenike iz posebnih razrednih odjela i odgojno-obrazovnih skupina. Senzorna soba je opremljena u skladu s potrebama učenika kako bi im boravak u školi bio u potpunosti prilagođen i ugodan. Uz gradonačelnika i župana, našu su školu posjetili ravnateljica Dječjeg vrtića Popovača Andreja Zeman, ravnateljica Neuropsihijatrijske bolnice „Dr. Ivan Barbot“ Marina Kovač s diplomiranom medicinskom sestrom Josipom Kurtović, diplomirana etnologinja i povjesničarka Slavica Moslavac te župnik Župe svetog Antuna Padovanskog iz Volodera Marijan Štingl.

Gosti su nastavili obilazak na katu škole gdje su učenici s učiteljima uredili štandove na temu „Tradicija Moslavine“, što je u skladu s motom škole „Njegujemo tradiciju i gradimo budućnost.“. Župnik Marijan Štingl je prigodnom molitvom blagoslovio sve prisutne i hranu na štandovima. Izložbu je otvorila učiteljica Valentina Abramović Andlar, koordinatorica ekoškole. Štandovi su nas vratili u prošlost i podsjetili na bogatu tradiciju Moslavine. Pojedini učenici i učenice su bili u narodnim nošnjama, a štandove su krasili starinski ručnici, glinene posude, rifljače, pegle na žar, kolovrati, glazbeni instrumenti, kao i jesenski plodovi, kolači, kiflice i kruh. Učenici, roditelji i zaposlenici škole su uložili puno truda u pripremu. Školom su vladali zajedništvo, sreća, veselje i ljepota prekrasno uređenih štandova. Svi nazočni su imali priliku razgledati štandove, kušati proizvode i uživati u međusobnom druženju. Zadnja dva školska sata u svim su se učionicama provodile kreativne radionice na ekotemu otpada koje su osmislili naši učitelji. Učenici su od prirodnih i otpadnih materijala izrađivali ukrasne i uporabne predmete. 8.b razred je imao radionicu sa Slavicom Moslavac koja posjeduje veliko znanje o tradiciji Moslavine. Sve su se aktivnosti projektnog dana provodile i u područnim školama, gdje se također mogao vidjeti veliki uloženi trud učenika i učitelja, u što se osobno uvjerila ravnateljica Zvjezdana Martinec s vjeroučiteljicom Marinom Međimurec Čupić tijekom obilaska.

Vjerujemo da smo uspjeli učenicima dočarati bogatstvo kulturne baštine našeg kraja i potaknuti ih na očuvanje istih. Hvala svima koji su doprinijeli provedbi projektnoga dana OŠ Zorke Sever.

U galerijama fotografija pogledajte kako je protekao projektni dan u našoj školi.

Učiteljica Valentina Abramović Andlar

Podizanje zelene zastave povodom obnove statusa Eko škole i Projektni dan: Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje, tema: Običaji moslavačkog kraja - MyAlbum