Višednevna izvanučionička nastava učenika osmih razreda u južnoj Dalmaciji

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 30. 9. 2022.

Od 20. do 23. rujna 2022. učenici osmih razreda naše škole u pratnji učitelja su posjetili  jug Hrvatske. Putovanje je započelo autobusom u ranim jutarnjim satima u Popovači. Split je bio prvo odredište, a potom otok Korčula u čijem su istoimenom gradu učenici bili smješteni, a čije su znamenitosti posljednje razgledali. Posjetili su i grad Dubrovnik te otoke Lokrum i Mljet.

Učenici su nakon dolaska u Split s lokalnim vodičem imali kraći obilazak središta grada. Razgledali su podrume Dioklecijanove palače, crkvu sv. Duje, Zlatna vrata, Voćni trg, Peristil s katedralom, spomenik Grguru Ninskom i čuli zanimljive priče iz bogate starovjekovne splitske prošlosti. Slobodno vrijeme u Splitu je provedeno u šetnji i kupnji suvenira koji će ih podsjećati na lijepe dane provedene u dobrom društvu. Nakon Splita, put je nastavljen trajektom do otoka Korčule.

Sljedećeg dana posjetili su grad Dubrovnik i u pratnji vodiča obišli: Vrata od Pila, franjevački samostan, Onofrijevu česmu, Stradun, palaču Sponza, Orlandov stup, crkvu sv. Vlaha te Knežev dvor. Tek nekoliko minuta hoda od dubrovačkih zidina nalazi se stanica dubrovačke žičare koja je povezana s brdom Srđ. Učenici su s tog brda mogli uživati u prekasnom pogledu na grad Dubrovnik. Na malom otoku Lokrumu, koji odiše posebnošću i ljepotom, učenici su obišli: botanički vrt, benediktinski samostan, željezno prijestolje iz Igre prijestolja te poznato Mrtvo more i tvrđavu Fort Royal. Treći dan je bio rezerviran za izlet na Mljet koji ima status nacionalnog parka. Mljet je poznat po bogatstvu biljnih vrsta, primjerice šumama hrasta i bora, ali i bogatoj kulturno-povijesnoj baštini koja potječe još od Rimskoga Carstva. Na otoku se nalaze i dva slana jezera – Veliko i Malo jezero. Vrijeme je na otoku bilo sunčano i toplo te su neki učenici iskoristili priliku za kupanje. U gradu Korčuli razgledali su sljedeće znamenitosti: vijećnicu, gradska vrata, Trg sv. Marka, kuću Marka Pola, katedralu, crkvu Svih Svetih te palaču Gabrielis. Tijekom povratka kući, učenici osmih razreda postali su prva generacija naše škole koja je prošla Pelješkim mostom. Na ekskurziji su se bolje upoznali te dostojno predstavili svoju školu i grad. Nakon dugog puta vratili su se kućama u kasnim večernjim satima puni dojmova, lijepih uspomena, a i naučili nešto novo o jugu Lijepe Naše.