Terenska nastava učenika šestih razreda

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 26. 9. 2022.

Dana 23. rujna učenici šestih razreda Osnovne škole Zorke Sever, uz pratnju učiteljica Natalije Budetić, Ivane Bobinac – Culović, Zvijezdane Žigolić Južvak, Valentine Abramović Andlar i pomoćnice u nastavi Danijele Lukšić, na prvi dan jeseni, posjetili su Hrvatsko zagorje. Sunčano vrijeme doprinijelo je ugodnom boravku na svježem zraku. Po dolasku u Gornju Stubicu učenici su posjetili Dvorac Oršić koji se nalazi na brdu s prekrasnim pogledom na Zagorje. U dvorcu je stalni postav Muzeja seljačkih buna koji smo razgledali uz stručno vodstvo.

Ispred perivoja dvorca učenici su vidjeli zadivljujući Spomenik Seljačkoj buni i Matiji Gupcu, koji je monumentalna kiparska kompozicija autora Antuna Augustinčića  i suradnika. U samom perivoju Dvorca Oršić održala se manifestacija Znanstveni piknik, koja je projekt Udruge profesor Baltazar od 2012. godine. Glavni cilj Znanstvenog piknika je popularizirati znanost s posebnim fokusom na najmlađe i tinejdžere. Brojni učenici i studenti iz raznih krajeva Hrvatske pripremili su zanimljiva izlaganja. Time su imali priliku pokazati koliko znaju i vole komunicirati znanost te dokazati kako znanost doista može biti zabavna. Cijeli događaj se temeljio na interaktivnim znanstveno - edukativnim pokusima, kratkim prezentacijama i edukativnim radionicama. Naši učenici su sudjelovali u brojnim kreativnim, zabavnim i poučnim sadržajima, npr. dotaknuli su Mjesečev pijesak i saznali recept kako ga napraviti kod kuće, vidjeli su gumeno jaje, mogli su probati zapaliti ruke, a da se ne ozlijede i ne opeku, izrađivali su zmaja od lagane plastične vrećice i slamčica, vidjeli su kalotni model molekule uree, saznali su kako napraviti plastiku od mlijeka itd. Hrabriji učenici ležali su na ležaju koji umjesto udobnog madraca ima oštrice čavala. Nekoliko učenika se, uz stručno vodstvo, okušalo u borilačkoj vještini judo. Nakon Znanstvenog piknika uputili smo se u pizzeriu Oro – Goro, gdje su učenici nakon jela uživali na svježem zraku i igrama u zabavnom parku.  Učenici su se, obogaćeni novim iskustvom, znanjem i vještinama sretno vratili svojim kućama.

Pogledajte galeriju fotografija koja dočarava samo mali dio cjelokupne manifestacije.

Učiteljica Valentina Abramović Andlar

Terenska nastava učenika šestih razreda - Gornja Stubica - MyAlbum