Sudjelovanje na završnoj konferenciji projekta “Uključivanje Roma - Ispunjavanje preduvjeta za učinkovitu provedbu politika usmjerenih na nacionalne manjine – FAZA I”

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 21. 7. 2022.

Ravnateljica naše škole sudjelovala je 15. srpnja 2022. godine u Zagrebu na završnoj konferenciji projekta “Uključivanje Roma - Ispunjavanje preduvjeta za učinkovitu provedbu politika usmjerenih na nacionalne manjineFAZA I”, organiziranoj od strane Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Cilj završne konferencije bio je predstavljanje provedenih aktivnosti tokom trajanja projekta u protekla 42 mjeseca te diskusija i razmjena iskustava vezana uz rad na poboljšanju položaja romske nacionalne manjine. Bila je to i prilika za predstavljanje planova za unaprijeđenje položaja pripadnika romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.

Organizacija završne konferencije sufinancirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda.

Suradnja Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske i naše škole započela je ove školske godine jer Osnovnu školu Zorke Sever polazi 67 učenika romske nacionalnosti što čini 14% ukupnog broja učenika naše škole. U Područnoj školi Donja Gračenica 70.2% ukupnog broja učenika su učenici romske nacionalnosti.

Potaknuti navedenim brojkama, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske u sklopu projekta “Uključivanje Roma - Ispunjavanje preduvjeta za učinkovitu provedbu politika usmjerenih na nacionalne manjine – FAZA I” pozvao je našu ravnateljicu da 22. travnja 2022. u Sisku na Regionalnom okruglom stolu u Sisačko-moslavačkoj županiji Obrazovanje kao preduvjet uključivanja pripadnika romske nacionalne manjine održi predavanje na temu Važnost obrazovanja u kontekstu uključivanja pripadnika romske nacionalne manjine- mogućnosti, izazovi te primjeri dobre prakse.

Uz uvažene goste i predavače na Regionalnom okruglom stolu u Sisačko-moslavačkoj županiji ravnateljica je u svom izlaganju istaknula potrebu za povjerenjem, razumijevanjem, poštovanjem i suradnjom roditelja, učenika i učitelja. Potrebna je svjesnost o vlastitoj ulozi i odgovornost roditelja i Škole kako bismo potaknuli upis djece romske nacionalnosti u program Male škole, a isto tako ih nakon završetka osnovnoškolskog obrazovanja podržali u odluci o nastavku srednjoškolskog obrazovanja.

Najveća vrijednost naše Škole su učenici. Dosljednim i kvalitetnim radom ispunit ćemo očekivanja i usmjeriti naše učenike na putu ka znanju, kompetentnosti, uspjehu i konkurentnosti.

Odgovornost je ili osobna ili je nema“ Zygmund Bauman

Poveznice za video grafike nastale u okviru projekta:

Nacionalni plan za uključivanje Roma, za razdoblje od 2021. do 2027. godine te prateći Akcijski plan možete pronaći na poveznici:

Ravnateljica Zvjezdana Martinec, prof.