Završna konferencija projekta "Škola budućnosti"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 5. 7. 2022.

I ove godine naša škola se uključila u projekt „Škola budućnosti“. Učenici uključeni u projekt ponovno su programirali chatbot program, no ove godine u suradnji s osnovnim školama i lokalnim zajednicama i udrugama. Naši učenici su tako u suradnji s Osnovnom školom Blato iz Korčule izradili chatbot program koji korisnike upoznaje s udrugama koje pomažu osobama s posebnim potrebama te programima obrazovanja i kako pomoći takvim osobama/učenicima. Druga dva tima izradila su chatbot koji korisnike upoznaje s biljnim i životinjskim vrstama Lonjskog polja te staništima. U svrhu istraživanja i prikupljanja informacija ova dva tima posjetila su Posjetiteljski centar „Crna roda“ u Osekovu.

„Škola budućnosti“ projekt je tvrtke STEMI koja je u suradnji s informatičkom tvrtkom Infobip i teleoperaterom  A1 za učenike izradila platformu za edukaciju učenika i učitelja pomoću koje su učenici različitim tečajima saznali više o umjetnoj inteligenciji, chatbot programima te programiranju.

Na završnoj konferenciji projekta koja se održala 2. srpnja 2022. u Infobipovom kampusu „Alpha Centauri“ u Zagrebu, sudjelovalo je pet učenika naše škole:  Mia Krčelić, Laura Veseljak, Lucija Blažević, Marko Peštaj i Matej Faletar u pratnji učiteljice matematike Elvise Sekulić i učiteljice informatike Zvijezdane Žigolić Južvak. Na početku konferencije okupljenima su se obratili voditelj projekta i direktor tvrtke STEMI Marin Trošelj, suosnivač i tehnički direktor tvrtke Infobip Izabel Jelinić te videopozivom Ivan Skender, glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije A1 Hrvatska. Učenički timovi koji su izradili najuspješnije chatbot programe predstavili su svoje radove okupljenim sudionicima. Pri kraju konferencije organizirana su tri „GOAT talk“ izlaganja o autonomnim automobilima, online programima koji koristeći principe umjetne inteligencije samostalno stvaraju stihove pjesama te zanimanjima budućnosti.

U međuvremenu, učenici su imali prilike vidjeti i isprobati raznovrsne tehnologije i proizvode hrvatskih tvrtki, fakulteta i startupa kao što su CRTA, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Equinox, AVL Hrvatska, Orqa, Electrocoin, Gammachef, Mindsmiths, Miret i drugi. Vidjeli su popularnog robota psa Spota iz tvrtke Boston Dynamics, formulu koju su izradili studenti Fakulteta strojarstva i brodogradnje, a okušali su se i u simulaciji vožnje automobila što je omogućila tvrtka AVL Hrvatska. Isprobali su i virtualnu stvarnost igrajući videoigre domaćih gaming kompanija, upoznali se s vožnjom dronova, ali i ekološkim tenisicama tvrtke Miret. Naša učiteljica Elvisa, dala je i izjavu koja će biti uvrštena u video za crowdfunding kampanju projekta!

Najavljen je nastavak projekta „Škola budućnosti“ kojem je cilj okupiti dvostruko više učenika, učitelja i škola. Zainteresirane škole će u svojim učionicama imati priliku napraviti pametne vrtove na kojima će praktično učiti uzgajati hranu te koristiti tehnologiju za učinkovitiji uzgoj.

Nestrpljivo očekujemo nove izazove, a u međuvremenu možete isprobati razgovarati s našim chatbotovima koji se nalaze na priloženim poveznicama. Chatbot „Vinko“ s kojim možete razgovarati o udrugama i osobama s teškoćama u razvoju nalazi se i na stranici naše škole (u donjem desnom uglu ekrana).

Lonjsko polje – životinje

Lonjsko polje – biljke

Vinko – pomoć osobama s teškoćama u razvoju

Galerija fotografija: