Višednevna ekskurzija osmaša u južnu Dalmaciju

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 30. 6. 2022.

Učenici osmih razreda naše škole su 7. lipnja 2022. krenuli na višednevnu ekskurziju koja je obuhvaćala sljedeća odredišta: Split, Korčulu, Mljet i Dubrovnik. Njihovo prvo odredište je bio Split, a njegove znamenitosti su obišli uz pratnju lokalnog vodiča. Slobodno vrijeme su iskoristili za samostalno razgledavanje i kupnju suvenira. Potom su krenuli na trajekt za Korčulu na koju su stigli u večernjim satima.  Drugi dan su posjetili grad Korčulu gdje im je lokalni vodič predstavio najpoznatije korčulanske znamenitosti. Korčula je opasana zidinama, vrvi poviješću i pričama na svakom koraku.

Saznali su da je struktura grada u obliku riblje kosti s uličicama koje su češće stepenice nego ulice, ali to je bilo uobičajeno za srednji vijek kada je i nastala takva struktura s ciljem zaštite od bolesti i neprijatelja. Popodne su proveli u kupanju, druženju i uživanju na suncu, a večer u šetnji gradom. Treći dan je zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta otkazan izlet na Mljet pa su učenici i učitelji proveli dan igrajući društvene igre i boraveći u multimedijalnoj sobi, a potom na sportskim terenima. Četvrti dan su se uputili u Dubrovnik, biser Jadrana. Lokalni vodič im je predstavio najvažnije dubrovačke znamenitosti. Uspinjačom su došli do Srđa s kojeg se pruža predivan pogled na Dubrovnik i Jadran. Nakon ručka su posjetili otok Lokrum na kojem su, osim netaknute prirode i povijesnih ostataka, imali priliku vidjeti željezno prijestolje koje je bilo prikazano u svjetski poznatoj seriji “Igra prijestolja”. Nakon četiri dana, došlo je vrijeme za povratak u Popovaču. Učenici su bili oduševljeni viđenim te su odmah po izlasku iz autobusa roditeljima prepričavali svoje doživljaje.