Jednodnevni školski izlet učenika petih razreda

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 17. 6. 2022.

7. lipnja 2022. učenici petih razreda uputili su se na jednodnevni školski izlet (Trakošćan – Krapina) u pratnji učiteljica Ivane Bobinac Culović, Natalije Budetić, Zvijezdane Žigolić Južvak i pomoćnice u nastavi Ivane Poljan Čavlović. Prvo odredište na koje su pristigli bio je dvorac Trakošćan koji je kulturno dobro, zaštićena povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park-šume.

Učenici su uživali u šetnji perivojem do dvorca kao i u samostalnom razgledavanju interijera dvorca. Trakošćan je nastao krajem 13. stoljeća u obrambenom sustavu sjeverozapadne Hrvatske kao manja utvrda za nadzor puta od Ptuja prema dolini rijeke Bednje. Od 1953. u dvorcu je stalna muzejska postava, koja osim vjerne rekonstrukcije ambijenata iz razdoblja obnove, sadrži vrijedne primjerke baroknoga namještaja i sitnih predmeta. Nasuprot dvorca je Hotel „Trakošćan“ u kojem su ručali. Iduće odredište bio je Muzej krapinskih neandertalaca, gdje su učenici pogledali film koji vjerodostojno prikazuje način života krapinskog pračovjeka. Neandertalci su izumrla vrsta ili podvrsta arhaičnih ljudi koji su živjeli u Euroaziji do prije otprilike 40 000 godina.

Nakon filma, uz stručno vodstvo, učenici su prolazili suvremenim muzejom. Saznali su zanimljive činjenice o nastanku Svemira i Zemlje. Vidjeli su model DNA molekule, fosile, modele izumrlih vrsta drvenastih papratnjača, vjerodostojne modele krapinskih neandertalaca... Muzej je suvremeni prikaz putovanja kroz evoluciju. Osobito ih je zainteresirao model čovjeka na kojem digitalnim putem mogu otkriti nazive i opise pojedinačnih kosti. Prošetali su šumom uz muzej i zaputili nazad prema Popovači.

Svi su bili radosni jer su napokon bili na školskom izletu, družili se i uz lijepo sunčano vrijeme doživjeli nova iskustva.

Učiteljica Valentina Abramović Andlar

Terenska nastava 6. razreda - MyAlbum