Dan hrvatske knjige

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 26. 4. 2024.

Dan hrvatske knjige se obilježava 22. travnja. Toga je datuma davne 1501. godine otac hrvatske književnosti Marko Marulić dovršio svoj ep „Judita“. Učenici 5. b, 5. c, 7. a i 7. b razreda su obilježili ovaj dan koji je od izuzetne važnosti za hrvatsku književnost. Dobili su zadatak istražiti školsku knjižnicu i pronaći neko, njima „na prvu“ zanimljivo djelo bilo kojega hrvatskog autora.

Nakon što su odlučili koju će knjigu, posudili su ju i prolistali, odabrali jednu stranicu te naučili izražajno čitati tekst s odabrane stranice. U školi su predstavili odabranu  knjigu, pročitali tekst sa stranice koju su odabrali te postavili pitanja koja se odnose na pročitani tekst svojim razrednim kolegama.

Učenici su uglavnom odabrali lektirne naslove koji se čitaju u 7. i 8. razredu, a u mnogima su probudili znatiželju te će neki od njih i ranije posuditi knjigu i pročitati ju.

„Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi s ljudima i knjigama. Prepoznavanje, ljubav ili mržnja, razumijevanje, otkrivanje novoga i nepoznatoga, a katkad i staroga i poznatoga.“

Melita Rundek