Posjet Malih novinara bajkovitom Ogulinu

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 12. 4. 2024.

Ogulinci za svoj grad kažu kako je srce Hrvatske. Smješten je u njenom samom središtu, poseban po svojoj povijesti i bajkama, ali i najvećoj hrvatskoj spisateljici bajki, Ivani Brlić- Mažuranić. Upravo je velika Ivana i njen 150. rođendan bio povod posjeta malih istraživača Ogulinu. Utemeljenje Ogulina vezano je uz ime slavne obitelji Frankopan, a osnivač grada bio je Bernardin Frankopan.

Ne čudi stoga što velika utvrda Frankopanski kaštel stoji nepokoreno još i danas štiteći svojim zidinama od sunca i naleta vjetra posjetitelje Ivanine kuće bajke. Obišli smo tako uz Frankopanski kaštel i Ivaninu kuću bajke u kojoj su djeca interaktivno sudjelovala u aktivnostima temeljenim na bajkama koje je stvarala poznata hrvatska spisateljica. Obišli su i vrelo Ceserovac, Park kralja Tomislava te crkvu Uzvišenja Svetoga Križa. Uz stručno vodstvo pripovjedačice Sabine Gvozdić, slušali su priču o Regoču i Kosjenki u amfiteatru pokraj čuvenoga Đulinog ponora te saznali kako je baš na tom mjestu nastala priča koja se prepričava i stotinu godina kasnije. Poseban je doživljaj bio posjet jezeru Sabljaci, ogulinskom moru koje je jedanaesto po veličini jezero u Hrvatskoj te već sedamdeset godina napaja hidroelektranu Gojak na Dobri. Na samom kraju obilaska otišli smo na čarobno mjesto koje i danas usmenom predajom tumače kao mjesto na kome je sveti Juraj spasio djevojku od zmaja koji spava u dubini Šmitova jezera. Jezero je poznato i po nazivu Zmajevo oko koje čuva neistražene dubine gdje se, unatoč bistrini, nitko nikada ne kupa osim mnogobrojnih riba. Mali su novinari upravo na tom mjestu odlučili imati piknik te upijati svjež zrak koji se spuštao s visokih kamenih litica. Kući su došli nakon dugih deset sati izbivanja, ali s iskustvom koje će pamtiti cijeli život!

Više fotografija pogledajte u albumu: