Svjetski dan voda – projektni dan

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 23. 3. 2024.

22. ožujka se obilježava Svjetski dan voda, a u našoj se školi ove nastavne godine taj datum obilježava kao projektni dan ekoškole. Program, koji je vodila učenica Paula Tomljenović, započeo je našom ekohimnom „Čuvari prirode” u izvedbi zbora „Zorkine zvjezdice“ uz pratnju učiteljice Anite Novaković. Potom su učenici Dramsko-recitatorske skupine, koju vodi učiteljica Elena Salaj Potočki, izveli scensku točku. Prisutnima se obratila ravnateljica Zvjezdana Martinec. Uslijedila su učenička izlaganja.

Učenici 5. a razreda Teo Horvatin i Borna Večerin su predstavili rad „Nevidljiva voda“ (mentorica Elvisa Sekulić). Učenice 7. c razreda Lea Orlovski i Franka Antoliš su predstavile izradu samoodrživoga mini vrta (mentorica Valentina Abramović Andlar) dok su učenici Ivan Malekinušić i Ivan Filipović (mentorica Valentina Abramović Andlar) predstavili aktivnosti tijekom kojih su Zorkini zadrugari upotrijebili reciklirani papir. Svoj su projektni zadatak koji se odnosio na kruženje vode u prirodi predstavili učenici 5. b razreda Kata Jančić i Fran Radman Prebeg (mentorica Tamara Đurđević Filipović).  Rezultate ispitivanja vode iz gornjega i donjega toka potoka Jelenke su predstavili učenici 8. b razreda Ivano Brlek i Lea Vezmar (mentorica Tamara Đurđević Filipović). Učenici 6. c razreda Tena Jurčec i Lucas Lopar su predstavili aktivnosti koje su proveli učenici 6. razreda s učiteljicom Teom Dolenčić Dundović. Voditeljica Učeničke zadruge „Zora“ Valentina Abramović Andlar se obratila svim prisutnima te pohvalila rad učenika i svojih kolega koji su doprinijeli uspješnoj provedbi projektnoga dana, a koji je jedan od uvjeta za održavanje statusa ekoškole. S voditeljicom Učeničke zadruge „Zora“ Valentinom Abramović Andlar su u koordinaciji projektnoga dana sudjelovali učitelji Antonijo Boškić, Anita Novaković i Elena Salaj Potočki. Na hodniku su postavljeni panoi na kojima su izloženi brojni učenički radovi - plakati izrađeni tijekom nastave geografije (mentorica Ivana Bobinac-Culović), hrvatskoga jezika - vodena lirika (mentorica Diana Kajganić) i prvoslovke (mentorica Sanja Kos), matematike – udio vode u ljudskome tijelu (mentorica Elvisa Sekulić), postavljene su makete kruženja vode (mentorica Tamara Đurđević Filipović) te je izrađen i postavljen okvir za fotografiranje (mentorica Natalija Budetić). Učitelji edukatori-rehabilitatori, učiteljice razredne nastave iz matične i područnih škola, razrednici i ostali predmetni učitelji su s učenicima tijekom nastave proveli različite aktivnosti čije su se teme odnosile na vodu i otpad. Program je završio pjesmom „Izvir voda izvirala“ koju su izvele „Zorkine zvjezdice“ u pratnji učiteljice Anite Novaković.

„Ima puno vode u svemiru bez života, ali nigdje nema života bez vode.“

S. A. Earle

Galerija fotografija: