Svjetski dan matematike i Dan broja pi

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 15. 3. 2024.

14. ožujka naša se škola ponovno uključila u obilježavanje Svjetskoga dana matematike i Dana broja pi. Ovaj poseban dan, posvećen fascinantnom i beskrajnom broju π, definiranom kao omjer opsega i promjera kruga, predstavlja simbol beskonačnoga istraživanja i znanstvenog napretka. S više od 62 milijarde poznatih znamenki, broj π nosi sa sobom duboke matematičke tajne, a njegove su najpoznatije znamenke 3.14.

Naša je škola Dan broja pi proslavila nizom edukativnih i zabavnih aktivnosti, potičući tako zanimanje učenika za matematiku na jedinstven način.

Učenici 8. c razreda istaknuli su se sudjelovanjem u međuškolskom Kahoot kvizu u kojem je Matej Faletar osvojio prvo mjesto. Ovo je natjecanje povezalo naše učenike s vršnjacima iz Osnovne škole Rajić i Osnovne škole Novska u kojem su pokazali svoje matematičko znanje na zabavan način.

Sedmaši su proveli sat matematike rješavajući kviz o broju π nakon zanimljivoga predavanja koje im je pripremila njihova učiteljica matematike. Učenici šestih razreda kreativno su pristupili zadatku osmišljavanjem pjesama nadahnutih prvom znamenkom broja π te su se okušali u rješavanju sudoku zagonetki.

Peti su se razredi posvetili izradi plakata i prezentacija o poznatim matematičarima i matematičarkama te o broju π koje su potom ponosno predstavili svojim školskim kolegama, šireći tako znanje i svijest o važnosti matematike u svakodnevnom životu.

Ovim smo aktivnostima željeli potaknuti kreativnost, zanimanje i ljubav prema matematici među našim učenicima te ih ohrabriti na istraživanje i upuštanje u izazove ovoga fascinantnog područja znanosti. Svjesni smo da su oni budući nositelji napretka i inovacija te ćemo nastaviti poticati njihovu strast prema matematici i znanosti uopće.