Učenici Dramsko-recitatorske skupine na terenskoj nastavi u Zagrebu

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 8. 3. 2024.

Učenici Dramsko-recitatorske skupine su sa svojom voditeljicom Elenom Salaj Potočki bili na terenskoj nastavi u Zagrebu. Prvo su pogledali predstavu o Draženu Petroviću, košarkaškom Mozartu, u Kazalištu „Trešnja“.

Predstava prikazuje motive stvarnih događaja i osoba iz Draženova kasnoga djetinjstva te adolescencije, a promiče sport i temeljne ljudske vrijednosti poput prihvaćanja različitosti, pomaganja te zaštite slabijih. Kasnije su prošetali Gornjim gradom, ali i tunelom Grič koji povezuje Mesničku i Radićevu ulicu. Nakon ručka u Mc Donald'su, uputili su se u Hrvatski državni arhiv. Zgrada je izgrađena 1913. godine, a arhitekt je bio Rudolf Lubinsky. U Arhivu ih je dočekala dr. sc. Darija Hofgräff Marić, arhivska savjetnica s Odsjeka za kulturno-prosvjetne aktivnosti koja je predstavila povijest Arhiva te ih provela kroz prizemlje zgrade. Vidjeli su repliku škrinje povlastica, reljefe s prikazom dječaka s knjigom koje je izradila Ljudmila Wodsedalek (Mila Vod), slikarska djela Otona Ivekovića, Vlahe Bukovca, vitraje na prozorima, secesijske lustere… Poseban je dojam na njih ostavila Velika čitaonica koja je otvorena za javnost i u kojoj se može pogledati te istražiti arhivsko gradivo.

Puni dojmova i novih stečenih znanja, uputili su se prema Popovači.