Stoti dan u školi

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 11. 2. 2024.

Stoti dan škole obilježava se tradicionalno u veljači u brojnim europskim zemljama s ciljem razvijanja temeljnih sposobnosti, socijalnih i građanskih vještina, vještina javnoga nastupa te jezičnih, matematičkih i glazbenih vještina. Taj je dan zamišljen kao dan bez školskih udžbenika, proveden u suradničkom učenju i igri te međupredmetnim aktivnostima.

Zanimljivim i kreativnim aktivnostima učenici 2. razreda Područne škole Gornja Gračenica proslavili su stoti nastavni dan u ovoj školskoj godini 9. veljače. Prvo se izradili i ukrasili krune, a potom postali kraljevi i kraljice naše škole na jedan dan. Tijekom nastave hrvatskoga jezika razgovarali su o tome što bi željeli biti i učiniti prije nego što bi navršili sto godina, a zatim su pisali rečenice o broju 100. Nestrpljivo su dočekali nastavu matematike kada se njihova učionica pretvorila u pravi mali trgovački centar. Učenici su uredili svoje trgovine, ispisali cijene na artikle i svojim akcijama pokušali privući što više kupaca. Na blagajni su računali do 100 koristeći eure i cente. Svakome su kupcu napisali i račun za kupljene proizvode. Bilo je zanimljivo i tijekom nastave likovne kulture! Učenici su crtali portret na temu ''Ja kao stogodišnjak/stogodišnjakinja''. Zadatak nije bio uopće lagan jer kako kažu učenici 2. razreda: „Teško je baš točno znati kako će tko izgledati sa sto godina!“

Toga je dana vrijeme u školi baš brzo prošlo, a najveća je nagrada bila radost na dječjim licima, zajedništvo i veselje, a naš prijatelj iz razreda Filip je i ovaj put prije odlaska kući rekao: ''Učiteljice, danas smo se baš puno smijali!''

Mirna Komarac, učiteljica 2. razreda u Područnoj školi Gornja Gračenica